Autor Wiadomość
megaziom
PostWysłany: Czw 18:12, 16 Gru 2010    Temat postu:

Cytat:
Technopark Gliwice w pierwszej trójce ogólnopolskiej edycji konkursu KRAJOWI LIDERZY INNOWACJI I ROZWOJU

16.12.2010r. w hotelu Marriott w Warszawie odbyła się Gala Finałowa, podczas której nastąpiło uroczyste ogłoszenie wyników ogólnopolskiej edycji konkursu „Krajowi Liderzy Innowacji i Rozwoju – 2010”.
Po otrzymaniu tytułu „Regionalny Lider Innowacji i Rozwoju – 2010” Park Naukowo – Technologiczny „Technopark Gliwice” Sp. z o.o. znalazł się w pierwszej trójce edycji ogólnopolskiej w kategorii: Innowacyjny projekt unijny.
Nagrodzony projekt to: „Wybudowanie infrastruktury technicznej parku naukowo-technologicznego w Gliwicach”.


http://www.technopark.gliwice.pl/index.php?doc=&op=readmore&newsid=178&PHPSESSID=d7bba40210b84695139e10fddad3db03
megaziom
PostWysłany: Wto 17:05, 14 Gru 2010    Temat postu:

Cytat:
Technopark dysponuje działką o powierzchni ok. 1,1 hektara, co umożliwia budowę obiektu o powierzchni 6-8 tys. metrów kw. Mamy nawet swoje projekty.Chcemy , aby powstał nowy budynek, na które to przedsięwzięcie mamy nadzieję otrzymać dofinansowanie. Odpowiedni wniosek złożyliśmy do RPO WSl (działanie 1.3 - transfer technologii) i oczekujemy na rozstrzygniecie konkursu. Jeśli taka decyzja zapadnie, to od kwietnia 2011 r. możemy rozpocząć budowę


http://www.technopark.gliwice.pl/file/artykuly/Europrojekty_pl_technopark.pdf
megaziom
PostWysłany: Wto 12:29, 14 Gru 2010    Temat postu:

Cytat:
Park Naukowo – Technologiczny „TECHNOPARK GLIWICE” Sp. z o.o. wygrał przetarg ogłoszony przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Przedmiotem zamówienia jest reazlizacja kompleksowej usługi edukacyjnej, która obejmuje organizację i przeprowadzenie bloku szkoleniowo – warsztatowego w zakresie innowacji i transferu technologii pod nazwą „Innowacyjne Kadry Akademickie”.


http://www.technopark.gliwice.pl/index.php?doc=&op=readmore&newsid=175
megaziom
PostWysłany: Czw 16:59, 23 Wrz 2010    Temat postu:

Ze strony Technoparku



Cytat:
Ogromy sukces firmy i3D!

Publikacja: 2010-09-23 15:16:20

Spółka i3d mająca swoją siedzibę w Technoparku Gliwice podpisała umowę z Politechniką Śląską w Gliwicach na realizację projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt pt. "Interaktywne kształcenie inżyniera - wytworzenie i wdrożenie systemu Interaktywnego kształcenia inżyniera oraz dostawa wyposażenia sal dydaktycznych" opiewa na kwotę 6,5 mln zł. Projekt zakłada wytworzenie materiałów szkoleniowych dla studentów wydziału Mechanicznego Technologicznego, w postaci interaktywnych modeli 3D, obejmujących większość przedmiotów kierunkowych wydziału. Ponadto, w ramach projektu, zostanie wytworzonych 21 zadań w technologii wirtualnej rzeczywistości, które wykorzystywane będą w trakcie prowadzenia zajęć dydaktycznych dla studentów. Składamy serdeczne gratulacje całemu zespołowi i3D!


http://www.technopark.gliwice.pl/index.php?doc=&op=readmore&newsid=144&PHPSESSID=d980c8bc034438fd7719998d90ae5d59
megaziom
PostWysłany: Czw 17:49, 22 Kwi 2010    Temat postu:

Zgodnie z dzisiejszym tematem dnia -zajrzalem na strone Technoparku i jest tam ciekawy wywiad ,ktory 2 tyg temu ukazal sie w NG . Jesli ktos nie czytal na papierze to prosze .

--------------

Publikacja: 2010-04-16 14:25:52

Wywiad z Profesorem Janem Kosmolem, który ukazał się 07.04.2010 roku w tygodniku "Nowiny Gliwickie


Powołana do pomocy nowym firmom z branży IT oraz do ułatwiania transferu technologii z nauki do biznesu miejsko/uczelniana spółka rozwija działalność. Park Naukowo – Technologiczny Technopark Gliwice planuje wybudować naprzeciwko swojej siedziby nowy inkubator technologiczny. Radni na swoim ostatnim posiedzeniu zgodzili się przekazać na ten cel obszar o powierzchni 1,2 ha. O efektach dotychczasowej działalności Technoparku i pomysłach na przyszłość rozmawiamy z prezesem spółki prof. Janem Kosmolem.


- Panie prezesie. Nie minęły dwa lata działalności, a siedziba Technoparku już okazała się za mała. Nadspodziewany sukces?

- Zrealizowaliśmy najważniejsze założenia. Dzięki stworzonym warunkom powstało 25 firm wysokich technologii, które z definicji zajmują się transferem rozwiązań do biznesu. Problem w tym, że przedsiębiorcy się zasiedzieli i nie palą się do przeprowadzki. Ogranicza to możliwość powstawania nowych firm. Za rok zwolni się część zajmowanych pomieszczeń, ale za 2-3 lata znajdziemy się w podobnym kłopocie. Stąd zrodził się pomysł na poszerzenie oferty. Na powierzchni 6 tys.m kw. zmieści się dwa razy więcej firm.

- W jakiej mierze rozwój Technoparku opiera się na transferze wiedzy naukowców z Politechniki?

- Właścicielami i pracownikami większości inkubowanych firm są absolwenci lub studenci uczelni oraz doktoranci ale i profesorowie. W przeważającej mierze spółki działają w branży informatycznej, jak nasze najzdolniejsze „dziecko” firma i3D, zajmująca się wizualizacją internetową. To za pośrednictwem firm, poprzez ich produkty i usługi, dokonuje się transfer. Zależy nam na ściąganiu lub zakładaniu u nas innowacyjnych projektów biznesowych. Oferujemy wysokiej klasy sprzęt i urządzenia, jak obrabiarki sterowane numerycznie, waterjet czy rapid protoyping oraz specjalistyczne szkolenia. Zainteresowanie tegorocznymi kursami przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Pula miejsc wyczerpała się w dwa dni.

- Czy kondycja Technoparku pozwala na samodzielne sfinansowanie drugiego budynku?

- Spokojnie, jeszcze nie zostaliśmy nawet formalnym właścicielem terenu przekazanego przez gminę. Rozważamy różne możliwości. Na budowę potrzeba około 24 mln zł. Wydatek nas przerasta. Spóźniliśmy się na unijne fundusze strukturalne, w których były środki na rozwój parków technologicznych. Zakończyły się już postępowania, w których rozdzielano pieniądze. Spróbujemy się tam znaleźć jako rezerwowi. Możemy się ubiegać o środki w ramach pomocy regionalnej, ale z kolei jej zasady nie pozwalają uzyskać wsparcia powyżej 1 mln euro. Dlatego najbardziej prawdopodobny wydaje się scenariusz polegający na znalezieniu inwestora, lub inwestorów, który w zamian za udziały w przedsięwzięciu przekaże nam na nie pieniądze. Nie wykluczone, że będziemy budować po kawałku, jeżeli wsparcie też będzie dostępne na raty. Pierwsza łopata nie zostanie wbita wcześniej niż za 3-4 lata. Mamy już gdzie budować. Teraz przyszedł czas na rozmowy z jakich źródeł.

- Technopark w początkowym okresie działalności przynosił straty. Czy wyszedł już na prostą?

- Zysk za ubiegły rok wystarczył na pokrycie strat z wszystkich minionych lat. Osiągnięcie rentowności postawiło zresztą miasto jako warunek przekazania gruntu. Spodziewamy się, że 2010 nie będzie gorszy i zysku na poziomie 300 tys zł.

- A w jakiż to sposób udało się wykorzystać kryzys na swoją korzyć?

- Znaleźliśmy niszę, a w niej koło ratunkowe w postaci środków z Unii. Technopark wyspecjalizował się w działalności szkoleniowo – doradczej. Dochody z tego tytułu uzupełniają lukę finansową. Przychody z wynajmu nie pokrywają bowiem kosztów utrzymania obiektu i spółki. Innym pewnym źródłem są wpływy od strategicznych najemców, jak np WASKO, którzy dzierżawią powierzchnie po komercyjnych stawkach.

- Wróciliśmy do początku naszej rozmowy. Lekarstwem na brak wolnych pomieszczeń powinny być puste działki w Nowych Gliwicach. Ich zasiedlanie właśnie się rozkręca. Czy rozbudowa Technoparku nie jest więc spóźnionym pomysłem?

- Nie, o czym świadczy wyższe zainteresowanie ofertą Technoparku niż jego możliwości. Wskazany przez pana kierunek powinien być naturalną drogą rozwoju inkubowanych tutaj firm. Po osiągnięciu rynkowej dojrzałości muszą się decydować na kontynuowanie działalności w innym miejscu. Najbardziej dogodne, poza „gniazdem” Technoparku, wydają się Nowe Gliwice albo Specjalna Strefa Ekonomiczna. Poczekamy jeszcze rok. Jeżeli młodzi przedsiębiorcy nie będą potrafili podjąć decyzji samodzielnie, pomożemy im w tym zmieniając cieplarniane warunki pobytu na wolnorynkowe.

http://www.technopark.gliwice.pl/index.php?doc=&op=readmore&newsid=102
m966
PostWysłany: Śro 19:44, 25 Cze 2008    Temat postu: Technopark

Niewątpliwie bardzo ciekawa rzecz. Hi-tech przez duże "H". i To z perspektywą dalszej rozbudowy. Kilka materiałów prasowych na ten temat:

Miejski Serwis Informacyjny: Innowacyjny park
"W gronie lokatorów „Technoparku” znalazły się m.in. firmy: E-BIKE (produkcja innowacyjnej żyłki do kosiarek ogrodniczych), EKO-NOISE (sporządzanie fachowych ekspertyz i analiz akustycznych w celu ochrony środowiska przed hałasem i drganiami), EL-VISION (produkcja mikroprocesorowych sterowników oświetleniowych), EMT SYSTEMS (projektowanie i budowa stanowisk mechatronicznych dla edukacyjnych potrzeb szkół średnich, wyższych uczelni i specjalistycznych placówek szkoleniowych), MES-TECH (wykrywanie na etapie projektowania niebezpiecznych miejsc w konstrukcjach maszyn, optymalizacja ich kształtu i wymiarów), PARALEL-SYSTEMS (projektowanie autonomicznych urządzeń elektronicznych, cechujących się wysoką wydajnością obliczeniową), SMARTPOL (produkcja i sprzedaż siłowników wykonanych ze stopów z pamięcią kształtu, należących do grupy tzw. materiałów inteligentnych) czy wreszcie WASKO (eksploatacja systemów informatycznych, dostawa i montaż sprzętu komputerowego i telekomunikacyjnego)."

Telewizja Gliwice: Park innowacji
Telewizja Gliwice: Gliwicki trzeci wymiar

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group