Forum postergliwice.fora.pl Strona Główna

Zadaj pytanie prezydentowi miasta Gliwice

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum postergliwice.fora.pl Strona Główna -> Sprawy publiczne
Autor Wiadomość
TroiDołączył: 19 Wrz 2008
Posty: 44
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: GLIWICE

PostWysłany: Śro 0:42, 10 Gru 2008    Temat postu: Zadaj pytanie prezydentowi miasta Gliwice

[link widoczny dla zalogowanych]

tak jak w temacie

Very Happy


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
mark40Dołączył: 01 Lut 2009
Posty: 359
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 13:29, 07 Lis 2010    Temat postu:

Pytania zadaje dziennikarka Wink

Już PO Frankiewiczu?

Choć Zygmunt Frankiewicz kieruje Gliwicami od 1993 roku, bieżąca kadencja może być jego ostatnią. Nie tylko z powodu rozłąki z PO. Mieszkańcom szczególnie nie spodobała się decyzja o likwidacji tramwajów, choć pretensje do prezydenta mają także kibice Piasta. O tych, a także o innych kwestiach dotyczących mijającej kadencji, z prezydentem Gliwic, Zygmuntem Frankiewiczem, rozmawia Monika Pięciak


Monika Pięciak: Co uważa pan za największy sukces mijającej kadencji?

Zygmunt Frankiewicz: W ciągu ostatnich czterech lat wydarzyło się w Gliwach bardzo wiele pozytywnych rzeczy. Ukończyliśmy liczne inwestycje, jak Centrum Edukacji i Biznesu „Nowe Gliwice” czy krytą pływalnię o wymiarach olimpijskich „Olimpijczyk”. Obronną ręką wyszliśmy z największego od wielu lat kryzysu gospodarczego. Bezrobocie wzrosło nieznacznie, a Gliwice nie są praktycznie wcale zadłużone, co stanowi ewenement w skali kraju.

Mijająca kadencja kojarzy się z likwidacją tramwajów na terenie miasta. Czy z perspektywy czasu uważa pan, że ta decyzja była słuszna?

- Tak, była słuszna. Nie jestem wrogiem tramwajów, jednak w Gliwicach istniała krótka i archaiczna linia tramwajowa. Wprowadzenie zastępczego autobusu poprawiło komfort przejazdu, spadły koszty. Tramwaj w Gliwicach byłby bardzo potrzebny na trasach łączących duże osiedla z centrum, lecz na dzień dzisiejszy jest to zbyt droga inwestycja.

Prezydentem Gliwic jest pan od 1993 roku, jednakże niecały rok temu odbyło się referendum w sprawie odwołania pana z tej funkcji. Uznane zostało za nieważne, ze względu na niską frekwencję, lecz jego wyniki jednoznacznie wskazywały, iż ma pan więcej przeciwników niż zwolenników. Co się stało, że w ostatniej kadencji pana poparcie tak drastycznie spadło?

- Absolutnie się z panią nie zgadzam. Do referendum doprowadziła grupka osób kontestujących każdą miejską inicjatywę. Wykorzystano sentyment gliwiczan do tramwaju, wprowadzając mieszkańców w błąd co do przedmiotu głosowania. Referendum pokazało jedynie ilu mam przeciwników. Do zwolenników apelowałem, by nie brali udziału w tym zamieszaniu organizowanym na rok przed wyborami, w których mieszkańcy i tak mnie rozliczą z działalności. Tak więc 90 proc. gliwiczan nie poszło głosować.

Kilka inwestycji w Gliwicach powoduje spekulacje wśród mieszkańców. Plotkowano, iż budowa Focus Mall stanęła w martwym punkcie, a inwestor się wycofał. Także przy budowie hali Podium pojawiły się problemy. Miastu nie udało się wygrać przetargu na zagospodarowanie terenów należących do Fabryki Drutu…

- Nie lubię komentować plotek... Inwestor Focus Mall deklaruje przystąpienie do inwestycji jeszcze we wrześniu. Przygotowania do budowy hali Podium idą w urzędzie miejskim pełną parą. Z niezrozumiałych powodów Marszałek Województwa ponad rok zwlekał z decyzją, którą mógł podjąć w miesiąc. Gdy poznamy szczegóły dotyczące Fabryki Drutu, będzie można skomentować fakt, iż zakład sprzedano prywatnej osobie, a nie miastu.

Remont Rynku w lecie budzi wiele emocji. Czy nie było innego terminu na przeprowadzenie prac?

- Rozumiem rozgoryczenie restauratorów z Rynku. Niestety, ale każdy remont, zwłaszcza tak kompleksowy, powoduje pewne niedogodności. Sezon budowlany w naszym klimacie obejmuje miesiące letnie, a właściciele lokali na Rynku będą największymi beneficjentami remontu.

Gliwiczan mieszkających w pobliżu Kłodnicy nurtuje problem tegorocznej powodzi. Mówi się, że pomoc przyszła zbyt późno i nikt nie zaradził zalaniu piwnic, terenów zielonych, ucierpiała też Politechnika Śląska. Miasto nie było do końca przygotowane?

- Miasto zrobiło wszystko co mogło. Za zabezpieczenie powodziowe Kłodnicy odpowiada Rejonowy Zarząd Gospodarki Wodnej, podległy administracji rządowej. Akcja przeciwpowodziowa była prowadzona sprawnie i wzorowo koordynowana przez nasze Centrum Ratownictwa Gliwice. Tereny zalane w mieście znajdują się na obszarze naturalnego rozlewiska. Trudno straty, poniesione przez właścicieli podtopionych piwnic i ogródków działkowych, zestawiać ze skalą zniszczeń, jakie powodzie wyrządziły w Polsce.


Frankiewicz obraża inteligencję Gliwiczan
Ocenia Wiesław Gałązka – specjalista od marketingu politycznego


Prezydent Frankiewicz nazwał inicjatorów zeszłorocznego referendum „populistami”. Sam jednak nie unika werbalnych chwytów „pod publiczkę”. Usiłuje zmniejszyć znaczenie faktu niezadowolenia mieszkańców, którzy sięgnęli po ten instrument demokracji. Twierdzi, że referendum pokazało jedynie ilu ma przeciwników. Przypominam jednak, że było ich 16 020, a przeciw jego odwołaniu tylko 1886. Gdyby wszyscy uprawnieni do głosowania mieszkańcy Gliwic wyrazili swoje opinie, a ich proporcja była podobna, to klęska Frankiewicza byłaby porażająca. Tymczasem, wiedząc, iż tego typu głosowania nie cieszą się dużym zainteresowaniem (niestety tak jest w całej Polsce – to wynik niskiej świadomości obywatelskiej), Frankiewicz usiłuje przekonywać, że nieuczestniczący w referendum Gliwiczanie to jego zwolennicy! Mało tego – unieważniającą kosztowne referendum niską frekwencję, traktuje jako wynik skuteczności swojej perswazji. Mówi: „Do zwolenników apelowałem, by nie brali udziału w tym zamieszaniu organizowanym na rok przed wyborami, w których mieszkańcy i tak mnie rozliczą z działalności. Tak więc 90 proc. gliwiczan nie poszło głosować”. Ciekawe, dlaczego nie apelował, by popierający go mieszkańcy właśnie prawomocnie wyrazili szacunek, zaufanie i sympatię do niego? Warto także zastanowić się, czy po blisko dwudziestu latach demokracji wypadało, by samorządowiec zniechęcał obywateli do korzystania z prawa do głosowania… Jeśli w nadchodzących wyborach prezydent Frankiewicz uzyska 90 procentowe poparcie to pobije rekord wiarygodności. Jeśli nie, to należy przyjąć, że w udzielonym wywiadzie obraził inteligencję mieszkańców Gliwic.

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
wixDołączył: 17 Maj 2008
Posty: 1201
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Tarnowskie Góry

PostWysłany: Nie 13:49, 07 Lis 2010    Temat postu:

Ale papka

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
megaziomDołączył: 03 Lis 2008
Posty: 953
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 8 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 14:29, 07 Lis 2010    Temat postu:

Czy Wieslaw Galazka to jakas rodzina do Witolda Galazki , tego ktory z Pluciennikiem pisal o radioaktywnym rynku ?
Wyraznie widac ,po ktorej stronie gra ta Panorama .
[link widoczny dla zalogowanych] . Pomijam ile w ich sondazu ma Wygoda ,a ile Franek . W sondazu GFK Polonia A.Chlopek mial 13% , tutaj go nawet nie ma Wink


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez megaziom dnia Nie 14:32, 07 Lis 2010, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
ellilamasDołączył: 24 Mar 2009
Posty: 1856
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Gliwice - Zatorze/Gwardii/Sikornik

PostWysłany: Pon 8:18, 08 Lis 2010    Temat postu:

ta "gazeta" powinna się nazywać silesiaparanoja a nie panorama

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
m966Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 3836
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Eisengiesserei

PostWysłany: Pon 10:25, 08 Lis 2010    Temat postu:

Przytoczyć można również komentarz tego samego Gałązki pod bliźniaczym wywiadem z Wygodą:

Nikt nie rodzi się prezydentem

Komentuje Wiesław Gałązka, ekspert ds. marketingu

„Nikt nie rodzi się prezydentem” – twierdzi dr Wygoda, z pokorą podchodząc do wymogów tej funkcji. I tym, przede wszystkim, różni się od swego głównego rywala. Nie ma w nim arogancji władzy. To raczej menadżer zdający sobie
sprawę, że dobry lider musi otaczać się fachowcami i korzystać z ich wiedzy. Wskazuje na to jego dotychczasowy dorobek zawodowy, którego z pewnością by nie osiągnął bez zdolności do pracy zespołowej. Może, będąc lekarzem i
znając łacinę, zauważył, że pierwotnie słowo „prezydent” dotyczyło także „kierowania”, a nie tylko „rządzenia”. Jego program wydaje się być podobny do tych, które ogłaszają inni kandydaci - również w innych miastach. Z praktyki jednak wynika, że od celów ważniejsi są ludzie, którzy będą je realizować. Tak więc tylko mieszkańcy Gliwic będą mogli zadecydować, czy wybiorą innych kandydatów, czy postawią na Wygodę. Swoją drogą nazwisko tego kandydata brzmi obiecująco i mogłoby stanowić slogan jego kampanii.


I kto tu obraża inteligencję gliwiczan?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
kaspric
Administrator


Dołączył: 16 Mar 2008
Posty: 4901
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kopernika

PostWysłany: Pon 10:36, 08 Lis 2010    Temat postu:

LOL Laughing

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
RobakDołączył: 02 Cze 2008
Posty: 928
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Gliwice - Kopernik

PostWysłany: Pią 12:59, 19 Lis 2010    Temat postu:

Zamieściłem dzisiaj na Rowerowych Gliwicach odpowiedzi 3 z 5 pytanych kandydatów na prezydenta Gliwic. Pytań było 6 i dotyczyły infrastruktury rowerowej. Dwie bardziej konkretne, trzecia totalnie ogólna i populistyczna (nic nie wnosząca).

Dla zainteresowanych: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:    Zobacz poprzedni temat : Zobacz następny temat  
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum postergliwice.fora.pl Strona Główna -> Sprawy publiczne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Regulamin