Forum postergliwice.fora.pl Strona Główna

Centrum Nowych Technologii, Politechnika Śląska
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum postergliwice.fora.pl Strona Główna -> Użyteczności Publicznej
Autor Wiadomość
kaspric
Administrator


Dołączył: 16 Mar 2008
Posty: 4901
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kopernika

PostWysłany: Sob 15:29, 17 Maj 2008    Temat postu: Centrum Nowych Technologii, Politechnika Śląska

MSI08:

8 lutego: „serdeczne porozumienie”

Budynki gotowe do natychmiastowego przejęcia na cele dydaktyczne, wolne mieszkania i domy dla wysiedlanych z Kresów naukowców Politechniki Lwowskiej, rzesze chętnych, by poszerzać swoją wiedzę, a także dogodnie zlokalizowane tereny dla dalszej rozbudowy powstającej uczelni technicznej – w 1945 roku niewiele ośrodków w odradzającej się Polsce mogło zaoferować profesorom i studentom równie korzystne warunki bytowe. Utworzenie POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ w Gliwicach zwróciło się jednak miastu w trójnasób. O wzajemnych relacjach po 63 latach współistnienia, codziennych kontaktach uczelni z samorządem, nowych inwestycjach oraz podpisanej niedawno oficjalnej deklaracji współpracy opowiada prof. Wojciech Zieliński, rektor
Politechniki Śląskiej.



Politechnika Śląska. Wedle statystyk: 12 wydziałów (z czego 9 ulokowanych w Gliwicach, 2 w Katowicach, 1 – w Zabrzu), ponadto Centrum Kształcenia Inżynierów w Rybniku plus oferta dziennych studiów inżynierskich w Sosnowcu, Bytomiu oraz Tychach. Na wszystkich kierunkach i rodzajach studiów tej uczelni kształci się ponad 33 tys. osób. Szkoła z jednej strony pielęgnuje tradycję akademicką wywodzącą się z Politechniki Lwowskiej, z drugiej strony – stale dostosowuje model nauczania do nowoczesnych standardów obowiązujących w Unii Europejskiej.


– Zdajemy sobie sprawę, że zmiany, jakie zaszły w ostatnich latach na rynku edukacyjnym
i na rynku pracy, wpłynęły na wzrost zainteresowania jakością kształcenia. Z tego też względu stawiamy na elastyczność programu studiów, dającą każdemu studentowi możliwość dopasowania zestawu przedmiotów do swoich zainteresowań (zwłaszcza tych, które leżą na pograniczu dyscyplin, kierunków i specjalności) – opowiada prof. Wojciech Zieliński, rektor Politechniki Śląskiej w Gliwicach.



– Naszym celem jest harmonijne łączenie dobrych tradycji akademickich z nieustannym
rozwojem we wszystkich obszarach działalności. Chcemy bowiem, aby Politechnika Śląska
utrzymywała wypracowaną przez lata renomę prawdziwie europejskiej uczelni technicznej.


Razem!


Podnoszeniu standardów kształcenia oraz poszerzaniu oferty służy współpraca z lokalnymi
samorządami śląskich miast. Biorą one na siebie większość kosztów związanych m.in. z uruchomieniem na swoim terenie nowych (zamiejscowych) kierunków studiów.



Tak było w Sosnowcu, gdzie otworzono dzienne studia inżynierskie na kierunkach: automatyka i robotyka, elektronika i telekomunikacja oraz informatyka, w Bytomiu (studia inżynierskie na kierunku transport uruchomione przez katowicki Wydział Transportu), czy w Tychach (kierunek: zarządzanie i inżynieria produkcji w ramach Wydziału Inżynierii Materiałowej i Metalurgii).



Rybnickie Centrum Kształcenia Inżynierów odgrywa natomiast znaczącą rolę w tworzeniu nowego
wizerunku miasta i okolic. Zorganizowane tam studia zawodowe w systemie dziennym i wieczorowym (na kierunkach prowadzonych przez wydziały: Budownictwa, Elektryczny, Górnictwa
i Geologii, Inżynierii Środowiska i Energetyki oraz Organizacji i Zarządzania) są bowiem – zdaniem prof. Zielińskiego – magnesem ściągającym do Rybnika atrakcyjne firmy z branży przemysłowej, przyczyniają się również do spadku lokalnej stopy bezrobocia.



Popatrzmy na Gliwice


– Wskaźnik bezrobocia w Gliwicach wynosi obecnie mniej niż 6,5%. To powód do dużego zadowolenia władz miejskich i samych mieszkańców, zwłaszcza jeśli zestawi się ten wynik z wskaźnikami stóp bezrobocia w sąsiednich ośrodkach. Wiele miejsc pracy dla gliwiczan oferuje pobliska strefa ekonomiczna skupiająca kilkadziesiąt firm z różnych dziedzin przemysłu. Znalazło w niej zatrudnienie sporo naszych absolwentów po studiach inżynierskich, magisterskich bądź doktorskich – podkreśla rektor Politechniki Śląskiej.



– Gdyby zanalizować strukturę wykształcenia kadry pracowniczej na Śląsku, to okazałoby się, że byliśmy i jesteśmy kuźnią kadr dla lokalnych i regionalnych firm oraz instytucji. Coraz częściej też wchodzimy w te obszary nauki, w których obsługa urządzeń i sprzętów o wysokim stopniu skomplikowania gwarantuje np. właściwy proces leczenia osób przewlekle chorych. To z kolei każe nam otwierać zupełnie nowe kierunki kształcenia z pogranicza różnych dziedzin: bioinformatykę, nanotechnologię, inżynierię biomedyczną, czy biotechnologię. Ich uruchomienie w Gliwicach to wyzwanie najbliższych lat – przyznaje prof. Zieliński.


Wspólne działania, wspólny front


Współpraca uczelni z miastem, potwierdzona oficjalną deklaracją z 8 lutego br., ma w swej istocie długoletnią tradycję. Przez kilkanaście lat funkcjonowania samorządu terytorialnego nieformalne porozumienie z Politechniką Śląską stanowiło bowiem podstawę podejmowania różnorodnych inicjatyw i realizowania wielu inwestycji. – Budowa lodowiska „Tafla” czy politechnicznych hal sportowych, uporządkowanie Placu Krakowskiego, wspólne promowanie wydarzeń kulturalnych ważnych z punktu widzenia Gliwic i Politechniki to tylko kilka przykładów udanej współpracy. Jest ona przecież faktem i w zasadzie nagłośnienie przez media momentu jej podpisania służyło wyłącznie przypomnieniu mieszkańcom, że jesteśmy tu partnerami, a nie odrębnymi organizmami – podsumowuje żartobliwie prof. Zieliński. Parafrazując historię, w Gliwicach podpisano lokalne „entente cordiale” („serdeczne porozumienie”). Do czego zobowiązali się sygnatariusze?


Po pierwsze...


Miasto i uczelnia zapowiedziały wzmocnienie kontaktów w celu realizacji korzystnych dla obydwu stron inwestycji i przedsięwzięć. Do najistotniejszych należy: wzniesienie hali widowiskowo-sportowej „Podium” (– W przyszłości planujemy również odtworzenie w Parku Chrobrego dawnych basenów pływackich, co zamknie obszar sportowo-rekreacyjny w tej części miasta – zapowiada rektor Politechniki Śląskiej), otwarcie – a w dalszej perspektywie czasowej – rozbudowa Parku Naukowo-Technologicznego „Technopark”, a także budowa nowoczesnego Naukowo-Dydaktycznego Centrum Nowych Technologii.



Inwestycje te – pomijając niekwestionowane podniesienie rangi Gliwic na niwie sportowej i badawczej – ożywią niezagospodarowane dotychczas tereny miejskie sąsiadujące bezpośrednio z Gliwickimi Zakładami Urządzeń Technicznych, gwarantując dodatkowe miejsca parkingowe dla studentów i mieszkańców Dzielnicy Akademickiej.


W Naukowo-Dydaktycznym Centrum Nowych Technologii (projektowanym wzdłuż Drogowej Trasy Średnicowej) funkcjonować będą natomiast nowe, interdyscyplinarne kierunki studiów: wspomniana już inżynieria biomedyczna, bioinformatyka i biotechnologia, mechatronika, nanotechnologia etc.


Wyzwanie na przyszłość stanowi również planowana rozbudowa lotniska w Gliwicach i otwarcie centrum szkolenia kadr lotniczych. – Myślimy jednak nie o lotnikach, a o przygotowaniu specjalistów reprezentujących różne dziedziny, począwszy od kwestii projektowych, przez kwestie transportu, logistyki, do obsługi naziemnej.



Nasz personel byłby szkolony pod kątem potrzeb lotnictwa w Gliwicach, Pyrzowicach, być może Muchowca – wylicza prof. Zieliński. Kończąc rozmowę, dodaje: – Uważam, że nasza współpraca powinna zmierzać w tych kierunkach, w których podąża miasto. Służą temu chociażby, o czym nie zawsze wiadomo, częste spotkania z prezydentem Gliwic w siedzibie Politechniki i magistracie. (kik)


21 lutego 2008






nawet nieźle to wygląda Smile. I w sumie lokalizacja od strony DTŚ całkiem logiczna. Szkoda tylko, że kolejna inwestycja w rejonie MT...
Z drugiej strony wjazd do miasta może być po prostu przedni. Inwestycja bardzo bardzo na plus, a architektura na wysokim poziomie - może trochę zalatuje modernizmem lat 80tych, ale jest to GMACH i o to tu chodzi Smile


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez kaspric dnia Wto 22:40, 27 Lip 2010, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
glewitz



Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 522
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Gliwice

PostWysłany: Sob 16:14, 17 Maj 2008    Temat postu:

mi się strasznie podoba. I oprócz centrum miasta, właśnie wjazd do niego powinien być reprezentacyjny, jak myśleli niemieccy projektanci projektując domy na Tarnogórskiej czy Rybnickiej

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zuku



Dołączył: 27 Kwi 2008
Posty: 91
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 20:15, 24 Maj 2008    Temat postu:

Konkretne, chociaz wolalbym ten budynek tuz obok WI i Hali Sportowej (w miejscu dzialek lub uszczknac odrobine parku). Fajnie byloby go widac od strony Podium. Odpowiednio wysoki tworzylby ciekawa "brame" osiedla akademickiego.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
glewitz



Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 522
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Gliwice

PostWysłany: Sob 21:29, 31 Maj 2008    Temat postu:

a mi obecna lokalizacja wydaje się być w zupełności wystarczająca Razz

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
michal



Dołączył: 29 Mar 2008
Posty: 271
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 21:47, 31 Maj 2008    Temat postu:

tez "akceptuje" - taka lokalizacje - uszczkniecie parku spowoduje jego powolną degradacje (za nia by poszły kolejne inwestycje Confused) .... a podobno MT najlepiej sobie radzi sposród innych kierunków (jezeli chodzi o akredytacje itp) ...

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
m966



Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 3836
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Eisengiesserei

PostWysłany: Sob 21:49, 31 Maj 2008    Temat postu:

Tam zaraz obok ma przecież powstać DTŚ. Ostatecznie nic w tym dziwnego, że Politechnika stara się zbliżyć do DTŚ.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
m966



Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 3836
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Eisengiesserei

PostWysłany: Nie 23:28, 27 Lip 2008    Temat postu:

Kilka słów na temat powyższego:

"Projektowana inwestycja polegać będzie na budowie obiektu mieszczącego pomieszczenia laboratoryjne, dydaktyczne i naukowe dla Instytutu Fizyki Technicznej, Międzywydziałowego Laboratorium Technik Membranowych i Ogniw Paliwowych, Mechatroniki, Laboratorium Ochrony Powietrza, Laboratorium Spalania Odpadów oraz Laboratorium Procesów Kotłowych. W ramach zagospodarowania otoczenia obiektu przewidziano rozwiązanie ciągów pieszych, powiązań z DTŚ i zaplecza parkingowego (około 560 miejsc parkingowych)."

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
glewitz



Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 522
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Gliwice

PostWysłany: Pon 10:48, 28 Lip 2008    Temat postu:

no, jeszcze będe parkingi... super. A poza tym nie dziwi mnie, że teraz wszystko chce sie zbliżać do DTŚki- w końcu to będzie główna arteria GOpu

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
kaspric
Administrator


Dołączył: 16 Mar 2008
Posty: 4901
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kopernika

PostWysłany: Śro 22:07, 08 Kwi 2009    Temat postu:

    Centrum Nowych Technologii

    Inteligentny budynek

    Do 2014 roku w północnej części Dzielnicy Akademickiej ma stanąć stalowo-szklany gmach NAUKOWO-DYDAKTYCZNEGO CENTRUM NOWYCH TECHNOLOGII POLITECHNIKI
    ŚLĄSKIEJ. Nowoczesny obiekt o kubaturze ok. 65 tys. m3 i powierzchni użytkowej ok. 14 tys. m2 pomieści laboratoria, sale dydaktyczne i naukowe trzech uczelnianych wydziałów: Matematyczno-Fizycznego, Mechanicznego Technologicznego
    oraz Inżynierii Środowiska i Energetyki. – Budowa Centrum powinna rozpocząć
    się jeszcze w tym roku. Obiekt będzie zlokalizowany vis-à-vis projektowanej Drogowej Trasy Średnicowej, w rejonie ulic: Konarskiego, Wincentego Pola i Zimnej Wody – informuje Paweł Doś, rzecznik Politechniki Śląskiej.


    Projekt budynku przygotował zespół specjalistów z Katedry Projektowania Architektonicznego i Sztuk Pięknych Wydziału Architektury Pol. Śl. pod kierunkiem dr. inż. arch. Jerzego Witeczka.
    Zgodnie z założeniami opracowania będzie się on składał
    z dwóch części: od strony północnej – z siedmiokondygnacyjnej
    bryły mieszczącej pomieszczenia dydaktyczno-naukowe,
    a od strony południowej – z trójkondygnacyjnego bloku pomieszczeń
    laboratoryjnych. Zostaną one połączone tzw. przewiązkami,
    w których znajdą się sale dydaktyczne, audytorium oraz dyrekcja NDCNT. Między nimi pojawią się przeszklone dziedzińce, stanowiące
    zieloną przestrzeń rekreacji dla użytkowników Centrum.
    W sąsiedztwie gmachu przewiduje się również stworzenie zaplecza
    parkingowego dla ponad 300 samochodów, pasaży, placów
    i terenów rekreacyjnych. Zaplanowano jednocześnie kompleksową
    regulację systemu komunikacji pieszej i kołowej.– Inwestycja pod nazwą „Naukowo-Dydaktyczne Centrum Nowych Technologii Politechniki Śląskiej” będzie realizowana w latach
    2009 – 2014 z zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych
    i technologicznych – podkreśla rzecznik gliwickiej uczelni. – Obiekt zyska charakter „budynku inteligentnego”. Zostanie
    wyposażony m.in. w system zasilania energią cieplną pozyskiwaną
    z kolektorów i ogniw słonecznych, w instalację wentylacyjną
    i klimatyzacyjną z systemami odzysku energii, w system strukturalnych sieci teletechnicznych i komputerowych,
    systemy sterowania i kontroli budynku, jak również w systemy kontrolno-pomiarowe, detekcji pożaru
    i oddymiania. Nowy gmach powstanie na terenie likwidowanego zaplecza
    magazynowo-transportowego i obiektów technologicznych
    (w tym budynków i komina ciepłowni, garaży, magazynu
    z rampą oraz zbiorników podziemnych). Zostanie zlokalizowany
    vis-à-vis projektowanej Drogowej Trasy Średnicowej.
    – Sąsiedztwo DTŚ – komunikacyjnego kręgosłupa Górnego Śląska – uczyni z tego terenu wizytówkę naszej uczelni – stwierdza Paweł Doś. – Co więcej, uporządkowanie północnego kwartału Dzielnicy
    Akademickiej wraz z realizacją Centrum Nowych Technologii
    i przebudową układu komunikacyjnego Gliwic w tej części miasta sprawi, że obszar ten stanie się w bliskiej przyszłości reprezentacyjną
    fasadą architektoniczną Politechniki Śląskiej.Zadaniem Naukowo-Dydaktycznego Centrum Nowych Technologii
    Politechniki Śląskiej będzie zapewnienie naukowcom
    i studentom optymalnych, komfortowych warunków kształcenia
    w dziedzinie priorytetowych kierunków nauczania (takich jak np. inżynieria biomedyczna, bioinformatyka, biotechnologia,
    mechatronika czy nanotechnologia). – NDCNT przyczyni się ponadto do stworzenia oferty badawczej (skierowanej zarówno do małych, jak i dużych przedsiębiorstw), która zainicjuje i wesprze
    rozwój innowacyjnych technologii, a tym samym umożliwi wzrost konkurencyjności firm sektora MSP na rynku regionalnym
    i ponadregionalnym – dodaje rzecznik Politechniki.Realizacja NDCNT pochłonie 21 mln euro (75 460 000 zł). 85 proc. pieniędzy ma pochodzić z funduszy unijnych, resztę wyłoży Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.
    – Naukowo-Dydaktyczne Centrum Nowych Technologii
    Politechniki Śląskiej znalazło się na liście projektów kluczowych
    w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko 2007-2013” (Priorytet XIII. Infrastruktura szkolnictwa wyższego, Działanie 13.1. Infrastruktura szkolnictwa wyższego). Umowa związana
    z opracowaniem dokumentacji projektowej została zawarta w lipcu ubiegłego roku pomiędzy Politechniką Śląską w Gliwicach
    a Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego – informuje Paweł
    Doś. – Projekt budowlany oraz zagospodarowania terenu uzyskał już wszelkie wymagane prawem decyzje, uzgodnienia
    i opinie – wraz z pozwoleniem na budowę. 31 marca w siedzibie
    Ośrodka Przetwarzania Informacji w Warszawie został złożony
    wniosek o dofinansowanie realizacji projektu na kwotę
    75 460 000 zł.


    [link widoczny dla zalogowanych]


Dobrze, że sprawa zmierza ku szczęśliwemu zakończeniu Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
ziutek997



Dołączył: 13 Lut 2009
Posty: 327
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Grottgera

PostWysłany: Czw 13:11, 09 Kwi 2009    Temat postu:

Jednak odświeżyć przydałoby się całe miasteczko akademickie... I nie chodzi mi tu tylko o same budynki ale bardziej o infrastrukture!

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
kaspric
Administrator


Dołączył: 16 Mar 2008
Posty: 4901
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kopernika

PostWysłany: Pon 23:02, 20 Lip 2009    Temat postu:

    Centrum Nowych Technologii

    Kosztem ponad 80 mln zł do 2014 r. w Gliwicach powstanie Naukowo-Dydaktyczne Centrum Nowych Technologii, które pomieści sale laboratoryjne, dydaktyczne i naukowe trzech wydziałów Politechniki Śląskiej. 75,5 mln zł będzie pochodzić ze środków unijnych.


    W poniedziałek przedstawiciele uczelni poinformowali o podpisaniu umowy na dofinansowanie inwestycji przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Projekt został zaliczony do kluczowych w ramach programu operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko".

    Centrum zaspokoi potrzeby wydziału matematyczno-fizycznego, mechanicznego, technologicznego oraz inżynierii środowiska i energetyki. Powstanie w północnej części dzielnicy akademickiej, stając się - w zamyśle projektantów - swoistą fasadą Politechniki Śląskiej, a jednocześnie jedną z wizytówek miasta.

    Nowy gmach ma polepszyć warunki kształcenia na priorytetowych kierunkach nauczania, do których należą m.in. inżynieria biomedyczna, bioinformatyka, biotechnologia, mechatronika czy nanotechnologia. Umożliwi też stworzenie oferty badawczej dla firm, zainteresowanych innowacyjnymi technologiami.

    Stalowo-szklany gmach o nowoczesnej architekturze ma mieć powierzchnię 14 tys. m kw. i kubaturę 65 tys. m sześc. Od strony północnej na siedmiu kondygnacjach będą pomieszczenia dydaktyczno-naukowe, od południa przewidziano trzy kondygnacje przeznaczone na laboratoria.

    Budynki będą połączone przewiązkami, mieszczącymi pomieszczenia dydaktyczne, audytorium i dyrekcję centrum. Między nimi znajdą się przeszklone dziedzińce, wypełnione zielenią. Projekt przygotowali architekci z katedry projektowania architektonicznego i sztuk pięknych wydziału architektury politechniki.

    W zamyśle projektantów, Centrum ma być tzw. inteligentnym budynkiem. Wentylacja i klimatyzacja będą wyposażone w systemy odzysku energii, dodatkowo gmach będzie miał system zasilania ekologiczną energią, pozyskiwaną z ogniw fotowoltaicznych (zmieniają promieniowanie słoneczne w prąd) wbudowanych w elewację oraz ciepłem z kolektorów słonecznych.

    "Planowane jest również wyposażenie obiektu w system strukturalnych sieci teletechnicznych i komputerowych, systemy sterowania i kontroli budynku, systemy kontrolno-pomiarowe, detekcji pożaru i oddymiania" - poinformowała Magdalena Głowala z biura prasowego politechniki.

    Projekt budowlany obiektu oraz zagospodarowania terenu jest już gotowy, wydane zostało również pozwolenie na budowę. Przypieczętowanie finansowania inwestycji umożliwia jej rozpoczęcie.

    Nowy gmach powstanie na terenie likwidowanego zaplecza magazynowo-transportowego i obiektów technologicznych uczelni, m.in. budynków i komina ciepłowni, garaży, magazynu i podziemnych zbiorników. Będzie zlokalizowany przy projektowanej w pobliżu Drogowej Trasie Średnicowej, która połączy Gliwice z Katowicami.

    Politechnika Śląska należy do największych i najstarszych uczelni technicznych w kraju. Na 12 wydziałach kształci ok. 30 tys. studentów. Większość bazy akademickiej uczelni znajduje się w Gliwicach i Katowicach.

    (PAP)
    [link widoczny dla zalogowanych]


Pięknie! Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Qwe



Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 595
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 23:07, 20 Lip 2009    Temat postu:

Może to pomoże wydziałowi MT jakoś z poziomem nauczania i renomą Razz Bo póki co, próg 0pkt nie zachęca mimo swoistej reklamy.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
m966



Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 3836
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Eisengiesserei

PostWysłany: Pon 23:24, 20 Lip 2009    Temat postu:

Dobrych wiadomości nigdy dosyć:

"29 czerwca 2009 r. została podpisana umowa o dofinansowaniu niezwykle ważnego dla Politechniki Śląskiej projektu „Śląska BIO-FARMA. Centrum Biotechnologii, Bioinżynierii i Bioinformatyki”.

Projekt „Śląska BIO-FARMA. Centrum Biotechnologii, Bioinżynierii i Bioinformatyki” realizowany będzie na potrzeby Konsorcjum o tej samej nazwie, którego liderem jest Politechnika Śląska, a który został założony w kwietniu 2007 r. przez Politechnikę Śląską, Uniwersytet Śląski, Śląski Uniwersytet Medyczny (wówczas Śląską Akademią Medyczną) oraz Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach.

Konsorcjum stanowi platformę dla pozyskiwania środków finansowych na wspólne projekty inwestycyjne, badania naukowe oraz działania mające związek z rozwojem nowoczesnych technologii.

Celem Konsorcjum, jak i uruchamianego w jego ramach Projektu, jest umożliwienie prowadzenie wysokiej jakości innowacyjnych badań w dziedzinie biotechnologii, bioinżynierii i bioinformatyki, przy wykorzystaniu specjalistycznych, zorganizowanych w sieci i ściśle współpracujących ze sobą laboratoriów badawczych, wyposażonych w unikalną aparaturę. Dzięki udziałowi w Projekcie może znacznie wzrosnąć konkurencyjność członków Konsorcjum na polu nauki i nowych technologii.

W ramach przedsięwzięcia przeprowadzone zostaną następujące inwestycje:

- modernizacja budynku przy ul. Krzywoustego 8 w Gliwicach (budynek Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej) – początek robót planowany jest na IV kwartał 2009 r., a ich zakończenie – na wrzesień roku 2011;

- modernizacja laboratorium mikroskopii elektronowej w budynku przy ul. Jordana 19 w Zabrzu-Rokitnicy – rozpoczęcie i zakończenie działań planowane jest do końca 2009 r.;

- zakup specjalistycznej aparatury naukowo-badawczej dla potrzeb tworzonych oraz istniejących 14 laboratoriów – realizacja planowana począwszy od IV kwartału 2009 r. do końca 2012 r.

Projekt „Śląska BIO-FARMA” realizowany będzie w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Priorytet 2. Infrastruktura strefy B+R, Działanie 2.1 Rozwój ośrodków o wysokim potencjale badawczym. Całkowity koszt realizacji Projektu wynosi 89 840 000 zł. "


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez m966 dnia Pon 23:25, 20 Lip 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
kaspric
Administrator


Dołączył: 16 Mar 2008
Posty: 4901
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kopernika

PostWysłany: Wto 8:34, 21 Lip 2009    Temat postu:

Hmmm, koszt realizacji jest naprawdę spory... mam nadzieję, że ta modernizacja to będzie nie tylko "dostosowanie do nowych potrzeb", ale kompleksowa modernizacja budynku z dodaniem nowej "skóry", bo z tego budynku chyba nic się nie da wycisnąć bez gruntownej zmiany arch.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Qwe



Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 595
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 9:21, 21 Lip 2009    Temat postu:

A ja napisze, ze ciesze sie ze w naszym kraju rusza cos zwiazanego z tymi dziedzinami - na dodatek na naszym terenie. Moja siosta po biotechnologii nie ma czego szukac w Polsce, a teraz moze pojawi sie jakas opcja Smile Byle wiecej podobnych inwestycji..

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:    Zobacz poprzedni temat : Zobacz następny temat  
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum postergliwice.fora.pl Strona Główna -> Użyteczności Publicznej Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
Strona 1 z 6

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Regulamin