Forum postergliwice.fora.pl Strona Główna

Stadion Piasta
Idź do strony 1, 2, 3 ... 33, 34, 35  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum postergliwice.fora.pl Strona Główna -> Użyteczności Publicznej
Autor Wiadomość
kaspric
Administrator


Dołączył: 16 Mar 2008
Posty: 4901
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kopernika

PostWysłany: Pią 16:58, 25 Kwi 2008    Temat postu: Stadion Piasta

[link widoczny dla zalogowanych]

Będzie nowy stadion - 25.04.2008 r.

W czwartek, zgodnie zresztą z zapowiedzią odbyła się Sesja Rady Miejskiej na której rozpatrywano m.in. projekty uchwał budowy nowego stadionu i ewentualnego objęcia przez Miasto akcji w nowo tworzonej Sportowej Spółce Akcyjnej. Prezydenci Gliwic, najpierw Zygmunt Frankiewicz, a potem Piotr Wieczorek przedstawili argumenty dla których powinien w Gliwicach powstać taki obiekt. Przedstawiono również stanowisko klubu. Po dyskusji Radni przyjęli w głosowaniu zaproponowany projekt, a to oznacza, że projekt, przekształcił się w uchwałę. A to już oznacza, że w Gliwicach powstanie nowy obiekt w na 15 tys. widzów, spełniający wymogi nie tylko stawiane przez polską ekstraklasę, ale i UEFA. Stadion ma ten kosztować 50 mln złoty. Prezydent Zygmunt Frankiewicz optował za tym, aby stadion powstał w zupełnie nowym miejscu, bo na miejscu starego nie da się wybudować obiektu, który spełniałby te wszystkie wymagania. Jest w tym sporo racji. Sprawa jednak nie jest taka prosta, bo najpierw trzeba mieć sensowną lokalizację, a tej po prostu brak. Na dzień dzisiejszy więc decyzja jest taka, że stadion przy ul. Okrzei zostanie po prostu zburzony i wybudowany od nowa. Gdzieś jednak Piast musi grać, więc domyślamy się, że prace ruszyłyby w listopadzie, po zakończeniu rundy jesiennej, a do tego czasu rozstrzygnięto by wszystkie procedury. Miejskie władze zdają sobie dobrze sprawę, że nie da się postawić nowego stadionu w czasie krótszym niż rok. Dlatego też padła deklaracja, że w przypadku awansu Piasta do ekstraklasy obiekt przy ul. Okrzei będzie zmodernizowany na tyle, by klub otrzymał licencję na grę w tej klasie rozgrywek. Brzmi to trochę skomplikowanie, bo skoro ma być budowany nowy obiekt na miejscu starego, to jakakolwiek modernizacja chyba większego sensu nie ma. Sesja Rady Miejskiej ze względu na bardzo obszerny program trwała jednak do późnych godzin wieczornych, a sprawę Piasta poruszano o 22, stąd też może niezbyt precyzyjnie się wypowiadano. Tak czy inaczej, nawet przy ogromnych chęciach i pełnej aprobacie decydentów nie ma już możliwości szybkiego dostosowania stadionu przy ul. Okrzei do wymogów Orange Ekstraklasy z bardzo prostej przyczyny, jest zbyt mało czasu. Rodzą się więc pytania: Jak do tego podejdzie piłkarska centrala, Czy zgodzi się na rozgrywanie spotkań przez jakiś czas na stadionie przy ul. Okrzei lub innym ? Na razie pozostaje nam być optymistami i wierzyć w to, że tak się stanie.


________________________________________________________

Mam nadzieję, że jednak decydenci się opamiętają i poszukają lepszej lokalizacji. Okrzei to po prostu fatalne rozwiązanie - nawet nie ze względu na dojazd, co złączenie klubu z miastem. Piast to miejski klub i stadion powinien mieć na wysokości centrum - okolice Akademickiej bądź Śliwki.
Cieszy natomiast, że wreszcie myśli się o wymaganiach stawianych przez PZPN. 15 tys. to dla Piasta w sam raz, chociaż fajnie by było, gdyby pokuszono się o chociaż 2-3 tys. więcej, tak po prostu by odbić się od średniej Wink


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
m966Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 3836
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Eisengiesserei

PostWysłany: Sob 15:55, 26 Kwi 2008    Temat postu:

Więcej na temat stadionu do obejrzenia i posłuchania:

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
kaspric
Administrator


Dołączył: 16 Mar 2008
Posty: 4901
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kopernika

PostWysłany: Sob 16:05, 26 Kwi 2008    Temat postu:

Z tego wszystkiego wynika, że na większość pytań nie ma jeszcze odpowiedzi.
W całości zgadzam się tutaj ze zdaniem prezydenta Frankiewicza - zwłaszcza to, co mówi pod koniec relacji.

I teraz a propos lokalizacji stadionu - po bużliwym myśleniu stwierdziłem (Wink), że najlepsza możliwa lokalizacja dla stadionu to miejsce ogródków działkowych na rogu Śliwki-Nadrzeczna.
Plusów tego rozwiązania jest bardzo dużo:
po 1 - Znakomita lokalizacja pod względem "miejskości stadionu" - to są póki co otwarte tereny, ale w przeciągu 10 lat powinno tam dochodzić śródmieście
po 2 - uatrakcyjnienie terenów. Budowa stadionu przy Okrzei nie da nic miastu, bo nie ma sensu uatrakcyjniać zurbanizowanego terenu. Tam i tak nie ma miejsca np na nowe osiedla mieszkaniowe.
po 3 - świetny dojazd oraz istniejący ogromny parking - przy CH Arena. Z CH Arena byłoby do nowego stadionu oh 5min piechotą - praktycznie budowa parkingu przy stadionie nie miałaby sensu - powierzchnię można wykorzystać na np założenie parkowe. Dojazd do parkingu przy CH Arena będzie świetny z każdej strony - DK88, DTŚ, Obwodnica, również z centrum przez Nadrzeczną.

Tym samym powstałby stadion w świetnym miejscu, z jednej strony miejski z dobrym dojściem dla pieszych, z drugiej świetnie skomunikowany, a jednocześnie w miejscu bardzo eksponowanym (swietny widok np z DTŚ i DK88).


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
ZukuDołączył: 27 Kwi 2008
Posty: 91
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 22:56, 27 Kwi 2008    Temat postu:

A ja sie zastanawiam czemu nie rozwaza sie budowy stadionu gdzies w poblizu Podium. Stworzonyby zostal fragment miasta z infrastruktura sportowo-rekreacyjna i wszedzie byloby blisko. A tak - plywalnia na Koperniku, Podium przy PolSl a stadion na obrzerzach centrum.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
kaspric
Administrator


Dołączył: 16 Mar 2008
Posty: 4901
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kopernika

PostWysłany: Nie 23:03, 27 Kwi 2008    Temat postu:

^^ Podium to też świetne miejsce. Dla mnie jednak najlepszym byłoby zupełnie nowe, tak, by rozłożyć takie obiekty (w końcu uatrakcyjniające teren) po mieście tak, by jak najwięcej terenów na tym zyskało. Teren przy Podium będzie bardzo atrakcyjny, dodatkowy stadion wiele go już nie uatrakcyjni.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
glewitzDołączył: 09 Maj 2008
Posty: 522
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Gliwice

PostWysłany: Sob 12:29, 17 Maj 2008    Temat postu:

super by było, jakby sie dało połączyć Podium ze stadionem Piasta. Nawet widziałem taki projekt łączący właśnie te funkcje na [link widoczny dla zalogowanych] i osobiście uważam, ze można by w tamtym rejonie stworzyć jakieś Gliwickie czy Śląskie centrum sportowe z halami, pływalniami, trasami rowerowymi, kajakowymi i innymi

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
kaspric
Administrator


Dołączył: 16 Mar 2008
Posty: 4901
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kopernika

PostWysłany: Sob 14:33, 14 Cze 2008    Temat postu:

Może rozruszam trochę wątek - póki w najbliższym czasie nie ma się co spodziewać konkretów odnośnie samego wyglądu stadionu (co najwyżej odnośnie samej decyzji o budowie, przetargu etc.), może trochę pofantazjujmy.

Niemal pewne już jest, że stadion niestety nie będzie budowany w nowej lokalizacji. Ma to wiele wad, ale nie ma teraz sensu tego rozstrząsać.

Lokalizacja przy Okrzei - gdyby ją przeanalizować, można stwierdzić, że:
- tak naprawdę stadion będzie widoczny tylko z jednej strony (od strony wieży ciśnień)
- dobrze by było, by optycznie odgrodzić przestrzeń stadionu od przestrzeni cmentarza

Jeśli wziąć pod uwagę pierwszy podpunkt, niewątpliwą zaletą starej lokalizacji będzie możliwość oszczędzenia poprzez skupienie się na architekturze praktycznie jednej elewacji, resztę traktując konstrukcyjnie.

Widziałbym tutaj podobne potraktowanie stadionu, jak projekt stadionu Cracovii:15500 widzów - koszt 145 mln zł.
Oczywiście to za drogo. Sęk w tym, że projekt obejmuje:
- halę na 2600 miejsc - można sobie podarować
- parking podziemny na 220 aut - też można wstępnie podarować, ale o tym później
- scenę koncertowa
- wszystkie elewacje są wypasione Wink

Najważniejsza jest idea stadionu otwartego na przestrzeń miejską tylko z jednej strony. Zauważcie, że stadion budowany od nowa np w parku musi się prezentować świetnie z każdej strony. Zresztą nie tylko stadion - mowa też o halach, najlpeszym przykładem Podium.

W przypadku lokalizacji przy Okrzei z jednej z 3 stron stadion jest "otwarty" na cmentarz i ogródki działkowe oraz park. Po prostu po pierwsze albo będzie niewidoczny, albo wręcz wskazane byłoby zamknięcie tego widoku np wysoką ścianą porośniętą bluszczem.
Jaka jest moja idea. Stadion powinien otworzyć się na plac od strony miasta - zupelnie tak, jak stadion Cracovii. O ile 3 trybuny powinny być czystą konstrukcją (jak w przypadku stadionu Korony), czwarta - od strony placu - powinna być reprezentacyjną fasadą. Przy czym stadion powinien być niesymetryczny - widziałbym tu też elementy w stylu murów oporowych od strony cmentarza zamykające plac, odgradzające jego przestrzeń. Plac powinien rozciągać się do wieży ciśnień - i w tym miejscu można założyć, że w przyszłości mogłaby być ona wkomponowana w zabudowę dopełniającą plac. Całość zabudowy powinna być niska i dostosowana do okolicy - max 2, 3 piętra. Nad całością górowałaby stara wieża i najwyższa trybuna stadionu od placu.
Projekt oparty o takie założenia miałby jeszcze jedną zaletę - możliwość budowania etapami. Wizualnie nie miałoby np znaczenia, gdyby 3 trybuny nie były na początku zadaszone.
Całość w porównaniu do stadionu Cracovii na pewno byłaby duużo tańsza, może nawet o połowę.

I tu pojawia się jeden problem - plany budowy boiska treningowego. Jeśli ma powstać w miejscu dzisiaj "ziemnego" placu, to ta lokalizacja stadionu jest jedną wielką tragedią. W tym momencie stadion zostanie zamknięty na miasto totalnie, będzie takim obiektem na uboczu, jakby "niechcianym" przez miasto.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez kaspric dnia Sob 14:34, 14 Cze 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
m966Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 3836
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Eisengiesserei

PostWysłany: Sob 17:57, 14 Cze 2008    Temat postu:

kaspric napisał:
Stadion powinien otworzyć się na plac od strony miasta - zupelnie tak, jak stadion Cracovii. O ile 3 trybuny powinny być czystą konstrukcją (jak w przypadku stadionu Korony), czwarta - od strony placu - powinna być reprezentacyjną fasadą.


Słuszna koncepcja. Z tym, że od strony ul. Leśniej jednak bym się trochę przyłożył. A parking może być za stadionem. Niekoniecznie pod. Ewentualnie przed, tzn. na terenie targowiska.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
kaspric
Administrator


Dołączył: 16 Mar 2008
Posty: 4901
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kopernika

PostWysłany: Sob 18:07, 14 Cze 2008    Temat postu:

^^ właśnie zapomniałem o parkingu - to mogłoby zadziałać. W sensie - gdyby targowisko zamienić na halę targową (tak, jak to sie stało np przy Bytomskiej), możnaby to tak zorganizować, by zrobić je z wbudowanym parkingiem - wilk syty i owca cała.
Co do widoku od Leśnej - ale to nie jest przecież tak, że te części stricte konstrukcyjne byłyby jakieś szczególnie brzydkie Wink. Po prostu to byłaby czysta, otwarta konstrukcja, jak stadion Korony.
Poza tym patrząc na zdjęcie z satelity wpadłem na moim zdaniem świetny pomysł - od strony ul Leśnej powinno powstać skrzydło z szatniami, pawilonem medialnym etc. - chodzi o dokładnie takie skrzydło, jak to z halą sportową w projekcie stadionu Cracovii. W ten sposób z tej strony zamknęłoby się plac, a w trybunie od strony placu, jeżeli coś by powstało, to tylko gastronomia. Wtedy w długofalowej perspektywie boisko treningowe możnaby zaplanować przy ul. Lesnej, za "skrzydłem medialnym" (że tak to roboczo nazwę). Wtedy jednocześnie mielibyśmy elegancki plac od strony wejść na stadion, a z drugiej odgrodzoną od niego część treningową Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
glewitzDołączył: 09 Maj 2008
Posty: 522
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Gliwice

PostWysłany: Sob 17:41, 28 Cze 2008    Temat postu:

ehhh, ja bym tam wolał stadionu nowej lokalizacji- czy ktoś myślał planując stadion obok cmentarza??? kompletny kretynizm

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
almansurDołączył: 01 Lip 2008
Posty: 236
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: .:gliwice:.

PostWysłany: Wto 17:01, 01 Lip 2008    Temat postu:

Jeśli chodzi o lokalizację to powstaje kolejny problem - wiadomo, że aby Piast grał w OE musi stadion musi spełniać szereg warunków - nie tylko dotyczących trybun. Pytanie jest takie: czy zostając przy obecnej lokalizacji pozostaniemy również przy obecnym ułożeniu murawy - które wg mnie jest kompletnie nieergonomiczne z punktu widzenia kształtu działki. Jeśli miasto zainwestuje sporo w podreperowanie obecnego stadionu, to może później nie chcieć demolować np. podgrzewanej murawy Exclamation i kazać zaprojektować nowy stadion również "pod kątem" do ulic Leśnej i Bienka - a w ten sposób marnuje się sporo miejsca, które moznaby przeznaczyc na boisko treningowe czy parkingi.
Ja byłbym za stworzeniem jakiegoś centrum sportowo-rekraacyjnego w okolicach planowanego Podium, choć lokalizacja na tych działeczkach też wydaje się być ok.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
kaspric
Administrator


Dołączył: 16 Mar 2008
Posty: 4901
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kopernika

PostWysłany: Wto 17:41, 01 Lip 2008    Temat postu:

Racja, ułożenie boiska jest po prostu złe.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
glewitzDołączył: 09 Maj 2008
Posty: 522
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Gliwice

PostWysłany: Wto 22:09, 01 Lip 2008    Temat postu:

almansur napisał:

Ja byłbym za stworzeniem jakiegoś centrum sportowo-rekraacyjnego w okolicach planowanego Podium, choć lokalizacja na tych działeczkach też wydaje się być ok.


dokładnie, a Podium i Lodowisko "Tafla" zapewniają dobry początek dla tego typu inwestycji


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
kaspric
Administrator


Dołączył: 16 Mar 2008
Posty: 4901
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kopernika

PostWysłany: Wto 23:20, 01 Lip 2008    Temat postu:

No ale jak, skoro Krzyżanowski się nie zgadza. Dla mnie działania zarządu Piasta są niestety krótkowzroczne.

PS ... zaczynając od zwolnienia Mandrysza...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
m966Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 3836
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Eisengiesserei

PostWysłany: Śro 8:30, 02 Lip 2008    Temat postu:

kaspric napisał:
PS ... zaczynając od zwolnienia Mandrysza...


Coś się kończy, coś się zaczyna. Nie zapominajmy, że ostatnie tygodnie sezonu w wykonaniu Mandrysza to była katastrofa. Spadek z pierwszego na piąte miejsce w tabeli i bardzo szczęśliwy awans. Natomiast Marek Wleciałowski ma już wyrobioną markę i na pewno może dawać spore nadzieje na nowy sezon.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez m966 dnia Śro 8:31, 02 Lip 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:    Zobacz poprzedni temat : Zobacz następny temat  
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum postergliwice.fora.pl Strona Główna -> Użyteczności Publicznej Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3 ... 33, 34, 35  Następny
Strona 1 z 35

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Regulamin