Forum postergliwice.fora.pl Strona Główna

Dworzec PKP
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum postergliwice.fora.pl Strona Główna -> Użyteczności Publicznej
Autor Wiadomość
kaspric
Administrator


Dołączył: 16 Mar 2008
Posty: 4901
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kopernika

PostWysłany: Wto 23:04, 26 Sie 2008    Temat postu: Dworzec PKPPKP budynku dworca się nie pozbędzie
22.08.2008
Górujący nad ulicą Bohaterów Getta Warszawskiego okazały budynek dworca kolejowego, po bliższym przyjrzeniu się okazuje się obiektem obskurnym. Z poodłupywanym tynkiem, rysami na ścianach, powybijanymi szybami i wiecznie skrzypiącymi drzwiami wejściowymi. Na dodatek bez poczekalni i... ławek.

Budynek jest łakomym kąskiem, o czym doskonale wiedzą Polskie Koleje Państwowe. Ubiegłoroczne zachowanie właściciela sprowadza się do stwierdzenia, że dobrze zjeść ciastko i jednocześnie je mieć. Gliwicki dworzec jest jednym z 72. najważniejszych w kraju. Korespondencja między PKP, a Urzędem Miasta w sprawie przejęcia budynku trwała rok. Gliwice były jedną z wielu gmin, do których nie radzący sobie z utrzymaniem obiektu właściciel zwrócił się z propozycją przejęcia.

- Byliśmy zainteresowani, bo dworzec to wizytówka miasta, tymczasem przypomina on chlew. Na sprzedaż kolej nie chciała się zgodzić, ale zaproponowała dzierżawę na 29. lat. Rozmawialiśmy nawet o pozyskaniu funduszy europejskich na modernizację. Chcieliśmy uzyskać też miarodajną informację ile kosztuje utrzymanie obiektu o potężnej kubaturze. Wówczas otrzymaliśmy odpowiedź, że właściwie te rozmowy były zbędne, bo PKP budynek gliwickiego dworca uważa za strategiczny i nie zamierza się go pozbywać - mówi Marek Jarzębowski, rzecznik gliwickiego magistratu.

Na razie PKP ograniczyło się do przedstawienia planów modernizacji obiektu. Jeszcze w tym roku na gliwickim dworcu ma zostać zamontowany monitoring. Obiekt o kubaturze 35 tys. metrów sześć. znalazł się również na ogłoszonej przez PKP SA liście kilkunastu dworców, które w przyszłym roku zaczną być modernizowane.

Barbara Piaszczak, zarządca Rejonu Dworców Kolejowych w Katowicach wyjaśnia, że najpoważniejsza przebudowa będzie dotyczyła połączenia hali PKP z korytarzem przy od strony dworca PKS.

- Powstanie w ten sposób przestrzeń, którą wykorzystamy na cele komercyjne. Funkcjonujące tu kawiarenki czy herbaciarnie mają jednocześnie spełniać rolę poczekalni, bo tej nie planujemy, aczkolwiek rolę taką pełnił hol - mówi Barbara Piaszczak.

Dworcowy budynek ma w środku zyskać nowoczesny wygląd, a z zewnątrz nową elewację i okna. Nie ma za to co liczyć na więcej i to bezpłatnych miejsc parkingowych. Przydworcowy placyk ma zostać objęty strefą płatnego parkowania. Z modernizacją budynku ma się zgrać remont torowisk.

- Prace na linii Opole - Kraków rozpoczną się od strony Opola w 2009 roku. Odcinki, przynajmniej do Katowic, planujemy zakończyć na Euro 2012 - dodaje Urszula Lesińska z biura prasowego Polskich Linii Kolejowych.

(...)

Joanna Heler - POLSKA Dziennik Zachodni

[link widoczny dla zalogowanych]

__________________________________________________________

może w końcu coś się ruszy?

Póki co nie ma co liczyć na przebudowę, ale trzeba zacząć od tej nowej elewacji i okien. Oby się udało - potem przyjdzie czas na coś więcej, mam nadzieję.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
glewitzDołączył: 09 Maj 2008
Posty: 522
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Gliwice

PostWysłany: Pon 10:21, 01 Wrz 2008    Temat postu:

ehhh... cholerne PKP, nic nie zrobią z tym dworcem porządnego, tylko jakieś zastępcze problemy. Kurcze, miasto powinno jakoś odkupić ten obiekt od PKP, tylko problem jak ?? Bo dzierżawa jest czymś śmiesznym

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
gilbertus86Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 192
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Pon 11:26, 01 Wrz 2008    Temat postu:

Co zrobić skoro PKP nie chce oddać, bo jest "strategiczny". Nie, bo nie...
Miejmy nadzieję że to co PKP planuje odnośnie dworca nie okaże się jakąś kichą i budynek będzie się prezentować godnie. Co jest pozytywne w tej modernizacji to połączenie holu pkp z pks, o ile od strony pkp jest jeszcze znośnie to strona pks i to przejście na perony wołają o pomstę do nieba.
Btw, czy plac przed dworcem gdzie stoją taksówki należy również do pkp? Chętnie widziałbym tam zabudowę, może nie mieszkaniową, ale jakieś niskie biurowce korespondujące z Bipro ale w pierzei z istniejącymi kamienicami oraz podziemnym parkingiem, no i kamienica na rogu Zwycięstwa i BGW.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gość


PostWysłany: Wto 9:28, 23 Wrz 2008    Temat postu:

za onetemKolej odda dworce za darmo?

Dworce przejdą w ręce samorządów - informuje dziennik "Polska". Gazeta dotarła do projektu ustawy, która umożliwia bezpłatne przejmowanie dworców od PKP przez gminy, starostwa lub urzędy marszałkowskie.


W przyszłym roku, gdy ustawa wejdzie w życie, samorządy będą mogły złożyć do PKP wnioski o przejęcie dworców. Kolej nie będzie mogła odmówić, nawet jeśli majątek, który oddaje za darmo, wart jest, tak jak w przypadku Dworca Centralnego, około miliarda złotych. Jednak, co podkreśla "Polska", jest jednak warunek - samorządy będą musiały zadbać o porządek i odpowiadać za stan techniczny dworca.

Samorządy będą mogły wystąpić o pieniądze na modernizację i dofinansowanie przejmowanych obiektów z funduszy unijnych. Dotacje z Funduszu Infrastruktury i Środowiska mogą wynieść nawet 70 procent wartości inwestycji.

Założenia w projekcie ustawy powinny więc cieszyć obie strony - uważa dziennik "Polska". PKP pozbędzie się problemu, czyli niszczejących dworców, w które musiałyby zainwestować kilkanaście miliardów złotych, natomiast samorządy dostają bardzo wartościowe tereny usytuowane zwykle w centrach miast.

Dziennik "Polska" zauważa, że w Europie Zachodniej większość dworców należy albo do prywatnych firm, albo do miast. I tak, na przykład jeden z głównych dworców kolejowych w Londynie, Victoria Station, w całości należy do prywatnych inwestorów, natomiast lśniące czystością dworce w Niemczech w większości zostały sprzedane samorządom.
Powrót do góry
wixDołączył: 17 Maj 2008
Posty: 1201
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Tarnowskie Góry

PostWysłany: Wto 14:51, 23 Wrz 2008    Temat postu:

Ciekawe jak duża z tego awantura wyniknie. Przecież oddać coś za darmo to nie do pomyślenia Wink.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gość


PostWysłany: Wto 21:30, 23 Wrz 2008    Temat postu:

Witam

W ostatnim miesięczniku kolejowym - branżowym są wymienione dworce do remontu - najwięcej dostanie Wa-wa Centralna ok 134mln, Wr. Gł. 113mln i Kraków Gł. 93mln. Poza tymi wymienia się pozostałe które zostaną wyremontowane Gdynia, Gdański,...Katowice,... niestety nie ma na liście Gliwic.
To poważny periodyk - i dla branży jest źródłem wiedzy.

Pozdrawiam Crying or Very sad
Powrót do góry
MonarchiDołączył: 31 Lip 2008
Posty: 98
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Gliwice

PostWysłany: Pon 12:17, 29 Wrz 2008    Temat postu:

Przecież Kraków to nowy dworzec budowany chyba 20 lat ?

Solidna robota Wink


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
RobakDołączył: 02 Cze 2008
Posty: 928
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Gliwice - Kopernik

PostWysłany: Śro 15:53, 07 Sty 2009    Temat postu: :)

Źródło: PKP S.A.

PKP SA rozstrzygnęły przetarg na monitoring

PKP SA rozstrzygnęły przetarg i podpisały umowę na zaprojektowanie, dostawę oraz montaż i uruchomienie systemu monitoringu wideo na kolejnych 19 dworcach kolejowych w całej Polsce. Monitoring zostanie uruchomiony w czwartym kwartale 2009 roku. Obecnie monitoring działa na 22 dworcach PKP SA.

Monitoring zostanie zainstalowany na dworcach: Bielsko Biała Główna, Częstochowa Osobowa, Elbląg, Gliwice, Iława Główna, Inowrocław, Jelenia Góra, Kędzierzyn Koźle, Łódź Kaliska, Malbork, Opole Główne, Piotrków Trybunalski, Poznań Główny, Rzeszów, Skierniewice, Słupsk, Tczew, Toruń Główny, Zielona Góra.

Monitoring zostanie zainstalowany zarówno na największych dworcach, na których w ogóle nie było systemu wizyjnego, jak i na takich, na których zainstalowany sprzęt jest już przestarzały. Wśród wymienionych dworców są zarówno dworce większe, jak i takie, które w ciągu najbliższych kilku lat nie wymagają generalnej przebudowy np. dworzec w Skierniewicach). Ilość kamer uzależniona będzie od wielkości dworca kolejowego oraz układu pomieszczeń w jego wnętrzu.

Realizacja powyższych prac w wysokości blisko 2,5 mln zł (brutto) będzie sfinansowana ze środków własnych PKP S.A. Zainstalowanie monitoringu na dworcach kolejowych wiąże się przede wszystkim z podniesieniem poziomu bezpieczeństwa klientów dworców kolejowych. W Polsce jest ponad 80 dużych dworców kolejowych, z których co roku korzysta ponad 60 mln pasażerów kolei i osób im towarzyszących. Wśród tych obiektów znajduje się 15 dworców, które rocznie obsługują ponad 2 mln pasażerów. Na dworcach PKP SA. zatrzymuje się dwóch przewoźników Grupy PKP (PKP Intercity i Szybka Kolej Miejska w Trójmieście) i sześciu niezwiązanych z PKP (Przewozy Regionalne, Koleje Dolnośląskie, Koleje Mazowieckie, Warszawska Kolej Dojazdowa, Szybka Kolej Miejska w Warszawie, Arriva PCC w województwie kujawsko-pomorskim). Obecnie monitoring jest zainstalowany na 22 dworcach. Oprócz monitoringu bezpieczeństwo na dworcach kolejowych zapewniają takie służby jak policja, Straż Ochrony Kolei oraz pracujące na zlecenie PKP S.A. firmy ochroniarskie.

Wykonawcą robót wybranym w drodze przetargu nieograniczonego zostało konsorcjum: VOBACOM Sp. z o.o. z siedzibą w Toruniu działające jako lider Konsorcjum i partner Kwaśnicki Czesław prowadzący firmę Tele – Serwis Teletechniczny Zakład Usługowo – Handlowy Czesław Kwaśnicki z siedzibą w Grudziądzu.

Nowy monitoring pojawi się także na Dworcu Centralnym w Warszawie. W styczniu Polskie Koleje Państwowe SA ogłoszą przetarg na zamontowanie nowego systemu na największym polskim dworcu. PKP SA chce zainstalować i uruchomić nowy monitoring na przełomie 2009 i 2010 roku.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
TroiDołączył: 19 Wrz 2008
Posty: 44
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: GLIWICE

PostWysłany: Czw 23:44, 08 Sty 2009    Temat postu:

czyli na euro nie doczekamy sie nowego dworca?

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
RobakDołączył: 02 Cze 2008
Posty: 928
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Gliwice - Kopernik

PostWysłany: Pią 9:27, 09 Sty 2009    Temat postu: :)

W przypadku gliwickiego dworca nigdy nie było mowy o budowie nowego obiektu. Ten co jest jest w porządku. W tym roku dojdzie monitoring (jestem ciekaw czy to rzeczywiście w czymś pomoże i kto będzie obsługiwał go). A zdaje się w przyszłym roku ma być zmodernizowany. Jeśli dobrze pamiętam to modernizacja ma objąć wymianę stolarki okiennej, odświeżenie wnętrz i co najważniejsze przebicie się przez starą poczekalnie i połączenie holu PKP z holem PKS i umieszczenie wzdłuż tego łącznika sklepików. To bardzo dobre rozwiązanie, mam nadzieję, że fajnie to zrobią. Bo jak się jeździ za granicę i ogląda ich dworce to żal się robi Sad
Ostatnio jak stałem w kolejce do kas po bilet to przy kasach była wielka kałuża (z roztopionego śniegu) i generalnie syf dookoła.

Kaspric pewnie najtrafniej określi poziom wystroju wnętrza dworca i sposób ustawienia budek z gazetami, hamburgerami i zabawkami dla dzieci ;/

Ale wierzę, że cierpliwość nam się opłaci.
ps. Szkoda, że miasto nie mogło przejąć dworca. W Będzinie PKP się zgodziło i powolutku, powolutku dworzec się odradza.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
kaspric
Administrator


Dołączył: 16 Mar 2008
Posty: 4901
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kopernika

PostWysłany: Pią 17:50, 09 Sty 2009    Temat postu:

^^ fakt. Generalnie dworzec jeśli chodzi o wnętrze wymaga całkowitej przebudowy. Aczkolwiek w dłuższej perspektywie czasowej (20 lat?) wydaje mi się, że doczekamy się rozbudowy dworca. Chcę wierzyć, że kiedyś spełni się mój pomysł z przykryciem torowiska płytą od Tarnogórskiej do Boh. Getta Wink

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
k.kowalskiDołączył: 27 Sie 2008
Posty: 906
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Stare Gliwice

PostWysłany: Pią 18:17, 09 Sty 2009    Temat postu:

odnosnie remontu to zastanawia mnie dalczego by nie zostawic na peronach posadzki granitowej, ktora teraz w wieksozscie ukrayta jest pod betonem lub zastapione kostka betonowa. zupelnie inny klimat ;d

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
gilbertus86Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 192
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Wto 9:23, 04 Sie 2009    Temat postu:

Takie moje pytanie: kto jest odpowiedzialny za przejscie pod torami w strone tarnogorskiej? bo o ile do 4 peronu jest wzgledny porzadek, to dalej jest syf ze masakra, nie wspominajac juz o pomazanych scianach i wylamanych plexi. Kamery to chyba tylkodla picu sa zamontowane.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
RobakDołączył: 02 Cze 2008
Posty: 928
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Gliwice - Kopernik

PostWysłany: Wto 9:33, 04 Sie 2009    Temat postu:

O ile kamery wogóle coś monitorują. Bo jeśli to te, które wchodzą w skład miejskiego monitoringu to są wyłączone. Koszt tego połączenia sfinansowało miasto i pewnie miasto tam sprząta. Skoro i jego kamery tam są. Ale może jest tak, że miasto kupiło, a za porządki odpowiedzialnym uczyniło PKP. I taki jest efekt. Pewnie jest tam niewidzialna granica własności i wpływów. Tak jak przed dworcem, którą doskonale widać w zimie po nieodśnieżonych chodnikach.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
RobakDołączył: 02 Cze 2008
Posty: 928
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Gliwice - Kopernik

PostWysłany: Czw 13:53, 11 Lut 2010    Temat postu:

PKP zaczęło instalować monitoring na dworcach w Gliwicach i Bielsku-Białej - pisze "Gazeta Wyborcza Katowice".
To część większego planu poprawy bezpieczeństwa na dworcach. na pierwszy ogień pójdzie 19 stacji, na których montaż monitoringu będzie kosztował 2,5 mln zł.

Kamery mają nie tylko zapewnić bezpieczeństwo podróżnym, ale też zmniejszyć skalę kradzieży kolejowego mienia.

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:    Zobacz poprzedni temat : Zobacz następny temat  
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum postergliwice.fora.pl Strona Główna -> Użyteczności Publicznej Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następny
Strona 1 z 5

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Regulamin