Forum postergliwice.fora.pl Strona Główna

Zameczek Leśny - Czy dawna perła odzyska blask?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum postergliwice.fora.pl Strona Główna -> Użyteczności Publicznej
Autor Wiadomość
kaspric
Administrator


Dołączył: 16 Mar 2008
Posty: 4901
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kopernika

PostWysłany: Pią 13:26, 09 Maj 2008    Temat postu: Zameczek Leśny - Czy dawna perła odzyska blask?

za UM

CZY DAWNA PERŁA ODZYSKA BLASK?

„Zameczek Leśny” będzie mógł być wkrótce przejęty przez gliwicki samorząd. Niszczejący od prawie dwóch lat obiekt, który w przeszłości był prestiżowym, a poniekąd wręcz snobistycznym lokalem gastronomicznym, może niebawem znowu służyć gliwiczanom. W połowie ubiegłego miesiąca Sąd Najwyższy w Warszawie rozstrzygnął kilkuletni spór prawny pomiędzy miastem a Powszechną Spółdzielnią Spożywców „Społem” w Gliwicach. Sędziowie SN przyznali rację miejskim władzom samorządowym, które stanowczo nie godziły się na przekazanie obiektu na własność spółdzielcom.

Przypomnijmy, że w marcu 2006 roku prezydent miasta odmówił spełnienia żądań spółdzielców ze „Społem”, którzy domagali się przyznania im nieruchomości przy ul. Chorzowskiej 98. W uzasadnieniu swojej decyzji powołał się na brak wymaganej decyzji administracyjnej o oddaniu im nieruchomości w użytkowanie w okresie przed 5 grudnia 1990 roku (graniczna data określona w ustawie). – Nie było też wiarygodnych dokumentów potwierdzających tezę, iż w swoim czasie „Społem” nabyło odpłatnie sporny obiekt – tłumaczy Aleksandra Wysocka, zastępca naczelnika Wydziału Gospodarki Nieruchomościami UM. Władze miejskie zażądały więc od spółdzielni wydania nieruchomości w terminie do 31 maja 2006 roku.

„Społem” kategorycznie odmówiło i wystąpiło na drogę sądową przeciwko miastu. Spółdzielnia domagała się oddania jej w użytkowanie wieczyste spornej nieruchomości (gruntu o powierzchni 6357 m2) wraz z nieodpłatnym przeniesieniem „własności zabudowy”. Przegrała jednak ten proces sądowy. Wyrok zapadł 13 lutego 2007 roku.

Sąd Okręgowy w Gliwicach oddalił powództwo spółdzielni, stwierdzając, że na jej rzecz nigdy nie zostało ustanowione prawo użytkowania, co powoduje, iż nie ma podstaw do uwzględnienia zgłoszonego roszczenia. Orzeczenie nie było jednak prawomocne. „Społem” odwołało się od tego wyroku do Sądu Apelacyjnego w Katowicach. 19 lipca zeszłego roku przyznał on rację spółdzielcom. Lutowy werdykt Sądu Okręgowego w Gliwicach został uchylony. Sąd Apelacyjny uwzględnił powództwo spółdzielni, która domagała się od miasta Gliwice przekazania jej na własność wiekowego obiektu przy ul. Chorzowskiej 98 (stoi on w tym miejscu od lat dziewięćdziesiątych XIX stulecia).

Z takim werdyktem nie pogodził się z kolei prezydent miasta. Zapadła decyzja o skierowaniu skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego. 16 kwietnia br. została ona rozpatrzona w Warszawie. Tym razem uchylono zaskarżone orzeczenie Sądu Apelacyjnego w Katowicach, przyznając rację miastu Gliwice. – W tej sytuacji do Sądu Okręgowego w Gliwicach trafił wniosek o wznowienie postępowania dotyczącego wydania miastu nieruchomości pod nazwą „Zameczek Leśny”. Postępowanie to zostało swego czasu zawieszone do momentu rozstrzygnięcia sporu uwłaszczeniowego – informuje Aleksandra Wysocka.

Można przypuszczać, że finał tej batalii nastąpi w niezbyt odległym terminie. Wtedy nadejdzie w końcu czas na zajęcie się zagospodarowaniem niszczejącego w szybkim tempie obiektu. Warto przypomnieć, że na początku grudnia 2006 roku ówczesny dzierżawca nieruchomości (prywatny przedsiębiorca z Krzyżanowic) powiadomił Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego o złym stanie technicznym dachu budynku. Wydano polecenie niezwłocznego zamknięcia obiektu. Od ponad 17 miesięcy obiekt nie ma gospodarza z prawdziwego zdarzenia. – Kompleks w parku leśnym przy ul. Chorzowskiej jest z pewnością dobrym miejscem na prowadzenie działalności kulturalno-gastronomicznej. Obecnie zbieramy szczegółowe opinie i pomysły w tej sprawie. Chętnie poznam opinie gliwiczan na ten temat przed podjęciem ostatecznej decyzji – mówi prezydent miasta, Zygmunt Frankiewicz. Uwagi i propozycje dotyczące sposobu wykorzystania obiektu dawnego „Zameczku Leśnego” można kierować do 15 czerwca do Wydziału Kultury i Promocji Miasta UM (adres elektroniczny – [link widoczny dla zalogowanych]). (luz)

__________________________________________________________

co myślicie? Zastanawiam się, czy dzisiaj utrzymałby się tam taki "snobistyczny" lokal. Na pewno wymagałoby to ogromnych nakładów nie tylko na modernizację obiektu, ale przede wszystkim otoczenia. Może jednak byłby to taki początek zwracania parku miastu?

Inna sprawa to zakres modernizacji. O jakbym się cieszył, gdyby wrócono do przedwojennego - takiego trochę cesarskiego, austrowęgierskiego stylu Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
michal



Dołączył: 29 Mar 2008
Posty: 271
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 15:59, 09 Maj 2008    Temat postu:

Racja ! Gliwice miały kiedys system dróg i alejek którymi mozna było spacerowac przez całe miasto - punktami odpoczynku był własnie ten "zameczek" i przy parku Szwajcaria. Niemieccy urbanisci kombinowali nawet ringi dla pieszych (w zasadzie to byly cale ciagi pieszo-jezdne) .... Bez wątpliwosci powinno wyburzyc obecne Bravo i zorganizowac tam lokal .... z niebagatelnym zapleczem jakim jest Park Kultury i Wypoczynku (...) który przy odpowiedniej promocji moglby dobrze funkcjonowac (np organizacje studniówek, slubów, imprez okolicznościowych...)

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
kaspric
Administrator


Dołączył: 16 Mar 2008
Posty: 4901
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kopernika

PostWysłany: Pią 16:04, 09 Maj 2008    Temat postu:

^^ nie wyburzyć, bo obecne Bravo (skądinąd niedziałające) to właśnie Zameczek Leśny "po liftingu" Wink. W MSI jest stara pocztówka jak wyglądał.

a tu inna pocztówka:



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
kaspric
Administrator


Dołączył: 16 Mar 2008
Posty: 4901
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kopernika

PostWysłany: Wto 22:30, 16 Gru 2008    Temat postu:



Już wiemy jak może wyglądać gliwicki zabytek
[link widoczny dla zalogowanych]

Na razie tylko na papierze, ale projekty są. Popadający w ruinę Zameczek Leśny w gliwickim parku, może odzyskać dawny blask. Jak zwykle przeszkadza w tym urzędnicza niemoc.
Budynek z ogromnym tarasem widokowym i galerią lub ekskluzywne SPA z kompleksem hotelowym to dwie zwycięskie wizje odrestaurowania Zameczku Leśnego w Gliwicach. Dziś jury ogłosiło wyniki konkursu na rewitalizację tej architektonicznej perełki Gliwic.

W konkursie nie wyłoniono jednego zwycięzcy, a przyznano dwie równorzędne drugie nagrody. Ich laureatami zostali Bartosz Wilk i Krzysztof Groński, studenci IV roku Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Otrzymali nagrody pieniężne w wysokości czterech tysięcy złotych każdy. Jury konkursowe przyznało też cztery wyróżnienia po tysiąc złotych. Do konkursu dopuszczono łącznie 23 prace.

- Projekt nawiązuje do dawnej funkcji jaką pełnił zameczek i tworzy nowe przestrzenie w parku - opisuje swój projekt pt. MENTAL SPA Bartosz Wilk. Dla odrestaurowanego konserwatorsko obiektu zaproponował on nowoczesne funkcje wypoczynkowo-zdrowotne, wraz z wyeksponowaniem historycznych reliktów parku i ciekawymi elementami zieleni parkowej wraz z kapsułami hotelowymi dla odwiedzających.

Druga koncepcja to praca zatytułowana PARK KULTURY. Jej autorem jest Krzysztof Groński, który odnawiając historyczny budynek podkreślił go nową, żelbetową kubaturą, dostępną w formie platformy spacerowej. Wnętrza Zameczku Leśnego miałyby pełnić funkcje restauracyjno-kawiarniane. Tereny parkowe wokół obiektu przybrałyby charakter sportowo - rekreacyjny.

Jednak do realizacji projektu daleka droga. - Czekamy aż spółdzielnia Społem przekaże miastu klucze do obiektu. Kiedy to nastąpi będziemy mogli się zastanowić czy miasto będzie inwestorem i czy skorzysta z zaproponowanych tutaj rozwiązań - powiedział Adam Neuman, wiceprezydent Gliwic. Wiceprezydent zdradził, że miasto nosi się z zamiarem rewitalizacji całego parku, w którym znajduje się zameczek. Mimo że dokładna data jego powstania nie jest znana to wiadomo, że Zameczek Leśny na pewno istniał już w 1892 r. Wtedy właśnie w pobliżu Zameczku rozpoczęła się budowa linii tramwajowej. Dzięki dobremu połączeniu znajdująca się w tym miejscu restauracja szybko stała się jednym z ulubionych miejsc gliwiczan. - Chcielibyśmy żeby to był park służący mieszkańcom - powiedział Neuman. Kiedy tak miałoby się stać - nie wiadomo.

Jacek Tomaszewski









____________________________________________________________

Nie porywają te prace, ale poglądowo fajnie popatrzeć na wizki Wink. Pogrubiony fragment za to daje pewną nadzieję.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
michal



Dołączył: 29 Mar 2008
Posty: 271
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 4:26, 20 Gru 2008    Temat postu:

Pojawiły sie wyniki konkursu na stronie organizatora, prac konkursowych jest troszeczkę (bagatela 1,4 GB) wiec zeby nikomu dodatkowo nie umilac zycia przedstawiam "skrót". Zaczynamy od laureatów póżniej reszta posortowanych po godle konkursowym.

000001 Krzysztof Gronski II nagroda:
Kaspiric juz zamieścił ja tylko uzupełnie o zagospodarowanie terenu:

Arrow

727337 Bartosz Wilk II nagroda:





565656 Michal Burmistrz wyroznienie:



112358 Wojciech Nowak wyroznienie:



300586 Ewa Toborek wyroznienie:



060987_Aleksandra_Kowol



080386_Paulina_Haczek


111186_Pawel_Szymura



180386_Maciej_Niburski



200185_Alina_Kubicka



231285_Karolina_Kozlowska



Arrow 236184_Bartosz_Komraus



250307_Hubert_Wolanski


Arrow 272727_Izabela_Spiewok



373713_Grzegorz_Gierlotka



420707_Jakub_Swierzawski



Arrow 612141_Monika_Tasarz



654321_Magdalena_Jagoda


700700_Lucyna_Wasek




840527_Lukasz_Brandys



851121_Jakub_Puchala



860823_Roksana_Przepiorkowska



861116_Katarzyna_Musial





Tyle Smile, w "mojej ocenie" najciekawsze projekty to Moniki Tasarz, Izy Śpiewiok i Bartosza Komrausa. Pozdrawiam Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Radolini



Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 2
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Zatorze

PostWysłany: Nie 13:40, 11 Sty 2009    Temat postu:

Na pewno zameczek i park mają wielki potencjał, przede wszystkim jako miejsce na weekendowe "spacery po obiadku", na kawkę w leśnej kawiarence, gry i zabawy dla dzieciaków. Mieszkam wprawdzie w Gliwicach dopiero od paru lat i może się mylę, ale wydaje mi się że nie ma tu miejsca na kameralne występy artystów. Z tego chyba właśnie powodu miasto wpadło na nietuzinkowy pomysł corocznego zawalenia wszystkich bocznych uliczek rynku oraz samego rynku mini-scenkami. Może to i urokliwe ale ile można podpierać ściany kamienic i słuchać muzyki w przeciągu? Muszla koncertowa przy odrestaurowanym zameczku leśnym w połączeniu z długimi trasami rowerowymi i placami zabaw dla dzieci na pewno tętniłaby życiem. A w tygodniu? Rowerek, jogging, obiadki, spacery. Tylko niestety trzeba trochę zainwestować. W tej chwili ruiny zameczku tylko odstraszają od czynnego wypoczynku, brakuje parkingów przez co sam park stał się miejscem wykorzystywanym jedynie przez mieszkańców zatorza. Biorąc pod uwagę pobliskie inwestycje (Forum, Focus, Stadion Piasta, odrestaurowanie Małej Synagogi, GCE) zainwestowanie w Park uczniłoby tę część miasta bardziej kompletną i na pewno ożywiło miasto i okolice. Ale nie odkrywam tu ameryki Wink Jednym słowem marzy mi się przywrócenie temu miejscu dawnego blasku.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
m966



Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 3836
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Eisengiesserei

PostWysłany: Nie 15:29, 11 Sty 2009    Temat postu:

Radolini napisał:
Mieszkam wprawdzie w Gliwicach dopiero od paru lat i może się mylę, ale wydaje mi się że nie ma tu miejsca na kameralne występy artystów.


Tego typu występy często odbywają się w Parku Chopina (np. Parkowe Lato).


Radolini napisał:
Biorąc pod uwagę pobliskie inwestycje (Forum, Focus, Stadion Piasta, odrestaurowanie Małej Synagogi, GCE) zainwestowanie w Park uczniłoby tę część miasta bardziej kompletną i na pewno ożywiło miasto i okolice.


Nie sposób się nie zgodzić. Aczkolwiek od Focusa czy Forum do parku jest jeszcze kawał drogi. Peryferyjność Zameczku Leśnego to z jednej strony zaleta, a z drugiej duża wada.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez m966 dnia Nie 15:30, 11 Sty 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
kaspric
Administrator


Dołączył: 16 Mar 2008
Posty: 4901
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kopernika

PostWysłany: Nie 15:43, 11 Sty 2009    Temat postu:

^^ tak, ale za to można tam urządzić tak dużą przestrzeń, że imprezy byłyby nieco innego rodzaju. Tj bardziej takie "piknikowe", bo w parku Chopina to chyba musiałyby cały park wtedy zająć Wink

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Radolini



Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 2
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Zatorze

PostWysłany: Nie 17:18, 08 Lut 2009    Temat postu:

Jakiś czas temu wybrałem się na spacer do Parku Leśnego i zauważyłem, że został całkowicie rozebrany i sprzątnięty dość spory budynek a właściwie to co z niego się po latach uchowało (budynek ten stał powiedzmy na tyłach domu w którym mieszkał H.Bienek, na północ od pobliskiego placu zabaw). Została po nim jedynie wielka dziura i mnóstwo błota. I w związku z tym chciałbym postawić dwa pytania Wink, a mianowicie:
1. Czy ktoś zna historię tego budynku co go już nie ma?
2. Czy ta rozbiórka to część jakiegoś większego przedsięwzięcia ?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
kaspric
Administrator


Dołączył: 16 Mar 2008
Posty: 4901
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kopernika

PostWysłany: Nie 18:35, 08 Lut 2009    Temat postu:

Jeśli chodzi o 1. spróbuj na forumzamek Wink

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:    Zobacz poprzedni temat : Zobacz następny temat  
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum postergliwice.fora.pl Strona Główna -> Użyteczności Publicznej Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Regulamin