Forum postergliwice.fora.pl Strona Główna

Koncepcja rozwoju miasta
Idź do strony Poprzedni  1, 2
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum postergliwice.fora.pl Strona Główna -> Architektura i urbanistyka
Jak oceniasz koncepcję rozwoju miasta zaprezentowaną przez prezydenta Gliwic, Zygmunta Frankiewicza?

bardzo pozytywnie
27%
 27%  [ 3 ]
pozytywnie
45%
 45%  [ 5 ]
trudno powiedzieć
9%
 9%  [ 1 ]
negatywnie
0%
 0%  [ 0 ]
bardzo negatywnie
18%
 18%  [ 2 ]
Wszystkich Głosów : 11

Autor Wiadomość
kaspric
Administrator


Dołączył: 16 Mar 2008
Posty: 4901
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kopernika

PostWysłany: Pon 23:20, 11 Sie 2008    Temat postu:

^^ jeśli chodzi o administrację to nie wykluczałbym, by rodzielić władzę na 2 maista (tak, jak jes np w Lubuskim) - sejmik historycznie w Kato, natomiast wojewoda spokojnie mógłby zasiadać w Gliwicach (a wszystko połączone symbolicznie DTŚ Wink). Ale - jak mówiłem - to nie jest najważniejsze (choć taki symbol z pewnością byłby bardzo prestiżowy). Gliwice powinny być po prostu rozpoznawalne jako centrum regionalne, nie przez pryzmat Kato. I - póki co - zbliżamy się do tego w szybkim tempie. Zdecydowanie pomocne będzie Podium, nowe instytucje z dziedziny High-Tech, zdecydowanie potrzebne będą inwestycje biurowe, swój wkład ma nawet Piast Wink. No i IMO za jakieś 5 lat (czyli po ukończeniu obecnych sporych planowanych inwestycji - Podium, stadion...) będzie trzeba zacząć się poważnie zastanawiać nad sfinansowaniem prestiżowych instytucji kultury - może nowa siedziba muzeum (ma wcale pokaźne zbiory np malarstwa), może filharmonia (może np połączony z funkcją sali koncertowej przy szkole muzycznej?), oczywiście teatr. Do tego należy zadbać o ogólny wizerunek miasta (deptak!).

edit: A co do nowych instytucji kultury to dobrze by było, gdyby miasto mocno zaangażowało sie w budowę Muzeum Żydów Śląskich


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez kaspric dnia Pon 23:46, 11 Sie 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
m966Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 3836
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Eisengiesserei

PostWysłany: Wto 0:10, 12 Sie 2008    Temat postu:

Jeśli chodzi o podział administracji, to raczej odwrotnie. Wojewoda w Katowicach, a marszałek w Gliwicach. Sprawa jest bardzo prosta. Urząd Wojewódzki w Katowicach już jest, a Urzędu Marszałkowskiego nie ma. Póki co marszałek cały czas urzęduje kątem u wojewody, a siedziby, jak nie miał, tak nie ma. Docelowo ma być po sąsiedzku do gmachu Kompanii Węglowej. Ale równie dobrze mógłby osiąść w Gliwicach, w jakimś budynku użyczonym przez władze miasta. Np. w budynku dyrekcji huty.

Z drugiej strony, jeśli wojewoda miałby utracić swoje liczne kompetencje, to nie będzie mu potrzebny taki wielki gmach, jak ten na Jagiellońskiej w Katowicach. Wtedy rzeczywiście, obecny Urząd Wojewódzki mógłby odziedziczyć marszałek, a wojewoda mógłby przenieść się do mniejszych pomieszczeń w Gliwicach. Ale to tylko takie gdybanie. Tak na zdrowy chłopski rozum, w dobie budowania Metropolii Śląsko-Dąbrowskiej, wydaje się, że któryś z tych dwóch urzędów mógłby równie dobrze funkcjonować w nieco większym od Gliwic Sosnowcu.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez m966 dnia Wto 0:11, 12 Sie 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
kaspric
Administrator


Dołączył: 16 Mar 2008
Posty: 4901
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kopernika

PostWysłany: Wto 17:34, 12 Sie 2008    Temat postu:

^^ wątpię, przez "koniunkturę na miasta" i też to, że same Katowice są już nieco na wschód od środka aglomeracji.
Pomysł z dyrekcją huty całkiem niezły Very HappyVery HappyVery Happy


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
kaspric
Administrator


Dołączył: 16 Mar 2008
Posty: 4901
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kopernika

PostWysłany: Wto 23:08, 19 Sie 2008    Temat postu:

Hmm mamy sezon ogórkowy, nic się nie dzieje, zatem proponuję (dla ożywienia Wink) popisanie na temat realnych koncepcji/kierunków rozwoju miasta po 2012 roku (powiedzmy do 2025). Jak Gliwice mają szansę się zmienić i w jakim kierunku powinny iść. Najlepiej z podziałem na "branże". PS wszystko o czym piszę moim zdaniem jest jak najbardziej realne, nie tylko w swerze marzeń.

UKŁAD DROGOWY

Do 2012 - powstanie A1, mocno zaawansowane będą prace przy DTŚ, powstanie obwodnica (narazie 1x2) oraz spora część Obwodnicy Centrum.
Po 2012 - wydaje mi się, że układ drogowy osiągnie (przynajmniej na jakiś czas) poziom, w którym nie będzie konieczne rozbudowywanie go (w sensie tyczenia nowych WAŻNYCH arterii jak obwodnice). To oczywiście nie oznacza zaniechania budowy dróg, ale konieczne do wytyczenia ulice będą miały przede wszyskim charakter proinwestycyjny (uzbrajanie nowych działek, uatrakcyjnianie terenu pod inwestycje przymysłowe lub osiedla mieszkaniowe) oraz jako bypasy między dzielnicami (ułatwiające dojazd, ale nie bezwzględnie konieczne). Natomiast konieczne będzie zajęcie się modernizacją obecnego systemu drogowego - budowa np drugiej jezdni obwodnicy, budowa Noworybnickiej, poszerzenie Toszeckiej etc.). Niemniej główne środki chyba będzie można przeznaczyć na inne cele.

KOMUNIKACJA

Do 2012 - powinien być wymieniony niemal cały tabor PKM (można spokojnie liczyć, że przez te 4 lata wymieni się ok 50 autobusów)
Po 2012 - należy planować nowy system komunikacji oparty na szybkich połączeniach tramwajowych, o których rozmawiamy w innym wątku. Oczywiście nie musi to być aż w takim zakresie Wink, ale na ten cel powinny pójść po 2012 spore środki.

ADMINISTRACJA

Po 2012 - budowa nowego UM. Dla mnie to jedna z ważniejszych inwestycji. Po pierwsze pozwoli wbrew pozorom oszczędzić sporo kasy. Po drugie - będzie to niezwykle miastotwórcza inwestycja, która może pozwolić optycznie powiększyć śródmieście, do tego dojdzie w Gliwicach kolejny wielkomiejski gmach.

SPORT

Do 2012 - należy założyć, że Podium będzie skończone lub na ukończeniu, stadion Piasta zmodernizowany do tych 10tys. Mamy ponadto 2 nowe baseny (Kopernika i Sośnica)
Po 2012 - jeżeli Piast na dobre zagości w ekstraklasie najpoważniejszą inwestycją będzie prawdopodobna rozbudowa stadionu do 15-20tys. To będzie konieczność ze względu na wymogi oraz frekwencję - nie wierzę tylko po prostu wiem, że będzie dobrze. Do tego należy założyć, że na sport będzie można ograniczyć nakłady - pozostaną mniejsze inwestycje (boiska szkolne, hale przy szkołach). Będzie można się zastanowić nad kolejnymi basenami przy szkołach, przydałby się remont jasnej.

KULTURA

Do 2012 - jest Bajka, zmodernizowane Ruiny. Wierzę, że będzie również sala koncertowa w GZUT oraz z niemiejskich inwestycji Fabryka Drutu oraz Plantacja Sztuki. Powstanie Podium, które tu też można wymienić.
Po 2012 - uważam, że właśnie na kulturę środki po 2012 powinny najbardziej wzrosnąć. Jeżeli miasto chce stać sie prawdziwym regionalnym centrum, musi zaoferować bardziej prestiżowe instytucje kulturalne. Najwyższy czas, by zacząć myśleć o teatrze (nie muzycznym) oraz filharmoni. Ta druga najlepiej, by powstała przy szkole muzycznej (pełniąć od razu rolę sali koncertowej - tu widziałbym inwestycję na poziomie nowej sali koncertowej AM w Katowicach). Poza tym miasto powinno wspierać prywatne inicjatywy w sztuce (takie, jak Ulicznicy), to może spowodować otwarcie undergoundowych, kameralnych teatrów. Poza tym coś, co by mi się marzyło, to miejsce na wzór katowickiego Ronda Sztuki - miejska galeria i kawiarnia, miejsce spotkań i kulturalnych wydarzeń (też tych nie z wyższych sfer - chodzi o miejsce koncertów takich artystów jak np Novika)

REKREACJA

Do 2012 - modernizacja Parku Chrobrego i kilku skwerów
Po 2012 - należy przygotować się do wytyczenia przynajmniej jednego nowego parku o charakterze rekreacyjnym.

WIZERUNEK MIASTA, PRZESTRZEŃ PUBLICZNA

Do 2012 - zaawansowane prace przy wymianie nawierzchni Starówki, modernizacja Parku Chrobrego i kilku skwerów
Po 2012 - kolejna dziedzina, gdzie miasto wreszcie musi więcej zainwestować. Należy pomyśleć o miejskich deptakach - Zwycięstwa, Wieczorka. Bulwary Kłodnicy muszą stać się reprezentacyjne i zachęcać do wypoczynku. W każdym rejonie śródmieścia powinien być reprezentacyjny plac bądź skwer.
Należy mocno zainwestować w ulicę Dworcową jako nowoczesny salon miasta. Cała powinna być przebudowana i otoczona wysoką - 6-7 piętrową zabudową.
Miasto powinno myśleć o elementach małej architektury i jakości wykończenia chodników i placów.

ROZWÓJ URBANISTYCZNY

Do 2012 - zabudowa niektórych luk, kilka nowych osiedli, początek budowy osiedli przy Kozielskiej
Po 2012 - miasto musi pomyśleć nad zaplanowaniem urbanistycznym dzielnic mieszkalnych na wschód od Podium oraz w rejonach ul. Orlickiego/Śliwki. Poza tym należy już myśleć nad urbanistyką wzdłuż obwodnicy - pomiędzy Ostropą oraz Starymi Gliwicami z pewnością pojawi się zabudowa.
Bezwględnie miasto musi przygotować plany wysokiej zabudowy (zarówno biurowej jak i mieszkaniowej) w Gliwicach. Nie chodzi o to, że taka zabudowa na pewno się pojawi (choć myslę, ze jednak tak), tylko o zabezpieczenie się, by nie powstawała chaotycznie - bo jeśli tak będzie, to nigdy się nie zrośnie w całość). Moim zdaniem lokalizacja powinna być wybrana z dwóch wspomnianych wyżej - okolice Podium bądź Orlickiego/Śliwki - oraz okolic placu Piastów. W tej ostatniej lokalizacji bezględnie należy dopuścić wyższą, wielkomiejską zabudowę niż 30m - zwłaszcza wzdłuż DTŚ.

NAUKA

Do 2012 - powstaje Centrum Nowych Technologii
Po 2012 - miasto powinno dalej lobbować za rozwojem kierunków humanistycznych - poprzez rozwój GWSP oraz przekształcenie kolegium językowego w szkołę wyższą. Dodatkowo miasto powinno walczyć o otworzenie w Gliwicach filii uczelni nietechnicznych - np AE, uniwersytetu, może jakiś kierunek AMe.

INFRASTRUKTURA LOTNICZA

Do 2012 - powstaje pas startowy przy Aeroklubie
Po 2012 - miasto powinno sądować możliwość przekształcenia lotniska w prawdziwe lotnisko pasażerskie - wydłużenie pasa do co najmniej 2000m oraz budowa terminalu pasażerskiego do obsługi lotów wewnątrzunijnych

______________________
Tyle Very Happy. IMO plan realny do 2025, może nawet więcej by się udało (zależy od wzrostu przychodów Wink)


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
m966Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 3836
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Eisengiesserei

PostWysłany: Wto 23:31, 19 Sie 2008    Temat postu:

kaspric napisał:
Do 2012 - powinien być wymieniony niemal cały tabor PKM (można spokojnie liczyć, że przez te 4 lata wymieni się ok 50 autobusów)


Zależy, co masz na myśli pisząc "wymieniony". Ikarusów może się pozbędziemy, ale do tego czasu zdążą już mocno zestarzeć się chociażby DABy i też będzie trzeba myśleć o ich wymianie. Tak więc, wymiana autobusów to jest proces ciągły, który właściwie nigdy jako tako się nie kończy. A tramwaje swoją drogą.


kaspric napisał:
Po 2012 - miasto powinno dalej lobbować za rozwojem kierunków humanistycznych - poprzez rozwój GWSP oraz przekształcenie kolegium językowego w szkołę wyższą. Dodatkowo miasto powinno walczyć o otworzenie w Gliwicach filii uczelni nietechnicznych - np AE, uniwersytetu, może jakiś kierunek AMe.


Najlepiej od razu wziąć się za oba Kolegia. Wydaje mi się, że sensownym byłoby przekształcenie ich w rodzaj takiego WSP. Miasto musiałoby tylko zadbać o odpowiednie budynki, a reszta leżałaby już po stronie MNiSW.

A na filie raczej bym nie liczył. Raz, że już dzisiaj jest tego od groma w sąsiednich miastach (np. w Zabrzu), a dwa, że to nie jest aż taki znowu wielki splendor ani korzyść (moim zdaniem).

Przydałoby się natomiast skonsolidować nieco Politechnikę Śląską. wydziały w Zabrzu i filię w Rybniku bym nawet zostawił, ale katowickie wydziały warto byłoby przenieść wreszcie do Gliwic. Do tego wspomniane wyżej WSP i bardziej ekonomiczna GWSP, i właściwie nic nam więcej do szczęścia nie jest potrzebne. Zamiast tworzyć filie nowych uczelni, lepiej skupić się na tych już istniejących. Trzy prężne uczelnie to o wiele większy kapitał, niż kilkanaście nijakich.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
kaspric
Administrator


Dołączył: 16 Mar 2008
Posty: 4901
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kopernika

PostWysłany: Wto 23:40, 19 Sie 2008    Temat postu:

^^ nie myślę tutaj Mieszko o jakimś splendorze czy prestiżu. Chodzi o "zhumanizowanie" Gliwic. Chcąc nie chcąć niestety politechnika zawsze będzie "męską" uczelnią, przez co Gliwice w jakiś sposób tracą na atrakcyjności wśród studentów (od lat krąży opinia, że Gliwice to miasto "bez lasek" Wink, ja się nie zgadzam, ale fakt, że procentowo na pewno w Gliwicach nie jest z tym dobrze - poza tym dochodzi kwestia zróżnicowania, nie od dziś wiadomo, że na polibudzie, AE czy AMu studiują po prostu inni ludzie, inne pomysły. Nie piszę tu dla własnej korzyści, bo sam kończę powoli Wink, ale po prostu przydałoby się poszerzenie, ze tak brzydko to nazwę, rodzajów studentów.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
m966Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 3836
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Eisengiesserei

PostWysłany: Śro 6:23, 20 Sie 2008    Temat postu:

kaspric napisał:
[...] po prostu przydałoby się poszerzenie, ze tak brzydko to nazwę, rodzajów studentów.


Dlatego właśnie WSP. Nigdzie nie ma przecież tylu "lasek", co na pedagogice. Filie nie są tu więc do niczego potrzebne. A i Politechnika organizuje ostatnio sporo kampanii, które mają zachęcić kobiety do studiowania. Myślę, że nie zrestą wcale jest tak źle. U mnie, na chemii, już kilka lat temu odsetek niewiast był całkiem spory, tak więc, nie narzekałbym. Choć największy odsetek i tak jest pewnie w Zabrzu na Organizacji i Zarządzaniu.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
kaspric
Administrator


Dołączył: 16 Mar 2008
Posty: 4901
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kopernika

PostWysłany: Śro 7:10, 20 Sie 2008    Temat postu:

^^ nei do końca chodziło mi o sam odsetek kobiet, co po prostu inny typ ludzi Wink))

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
k.kowalskiDołączył: 27 Sie 2008
Posty: 906
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Stare Gliwice

PostWysłany: Czw 21:42, 19 Mar 2009    Temat postu:

tak mnie cos teraz naszło:
co myślicie na temat wybudowania w Gliwicach Parku rozrywki? Nie mówię od razu o jakimś Europa Parku bo takie rzeczy z czasem się powiekszają, ale od jakiś rollercosterów, wież, plaż i innych rzeczy można by zacząć (Mirabilandia). Jedyne co mi nie pasuje w tym projekcie to to ze byloby to troche nie fair wobec Chorzowa, ale prawda jest taka, że nic bardziej ciekawego od Tic-Taca tam nie wsadzą.
Naszym atutem bd przede wszystkim węzeł.
sa to jednak tylko moje przemyslenia, narazie nikt nie wyrazil checi budowy takiego parku, a ostatni ktory mial stanąc gdzies na polnocy, zakonczyl sie zrobieniem wyrwy w ziemii.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez k.kowalski dnia Czw 21:43, 19 Mar 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
ZukuDołączył: 27 Kwi 2008
Posty: 91
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 11:52, 20 Mar 2009    Temat postu:

Jest WPKiW, tam sa systematycznie ladowane pieniadze (wolno bo wolno ale sa). Nie ma najmniejszych szans na cos takiego w Gl.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
m966Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 3836
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Eisengiesserei

PostWysłany: Pią 12:02, 20 Mar 2009    Temat postu:

Nie ma szans, ale też nie ma, mim zdaniem, celu.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:    Zobacz poprzedni temat : Zobacz następny temat  
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum postergliwice.fora.pl Strona Główna -> Architektura i urbanistyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Regulamin