Forum postergliwice.fora.pl Strona Główna

Okolice pl. Krakowskiego - co ze strażnicą i inne tematy
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum postergliwice.fora.pl Strona Główna -> Architektura i urbanistyka
Autor Wiadomość
kaspric
Administrator


Dołączył: 16 Mar 2008
Posty: 4901
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kopernika

PostWysłany: Pią 16:50, 23 Maj 2008    Temat postu: Okolice pl. Krakowskiego - co ze strażnicą i inne tematy

Jak myślicie?

Wit napisał:
[link widoczny dla zalogowanych]
tm2008-04-23, ostatnia aktualizacja 2008-04-23 20:06Jedna z najnowocześniejszych strażnic w regionie powstanie w najbliższym czasie w Mikołowie. Elegancki ceglany budynek będzie miał przeszklony garaż na wozy bojowe. Mieszkańcy mają czuć się bezpiecznie, widząc pracujących strażaków.
Komenda mikołowskich strażaków to stary budynek przy przy ul. Prusa. Jest tam ciasno, bo oprócz garaży są biura, szatnie oraz część administracyjna. - Brakuje nam magazynów, siłowni i pokoju do odpoczynku. Nie mamy też gdzie szkolić strażaków z jednostek ochotniczych - wylicza Dariusz Witkowicz, komendant powiatowy PSP w Mikołowie.

Wkrótce sytuacja się zmieni. Jeszcze w maju ruszy remont budynku. Nie będzie to jednak łatanie dziury, ale kompleksowa modernizacja. Projekt przebudowy wyłoniono w ogólnopolskim konkursie architektonicznym, w którym zwyciężyła katowicka pracownia Wojciecha Podlewskiego.

W pierwszym etapie zostanie wybudowany nowy garaż na wozy bojowe. Stanie wzdłuż ulicy Szafranka i będzie miał szklane ściany. - Początkowo strażacy się ich obawiali, ale to będzie szkło w stalowej konstrukcji, która wytrzyma nawet uderzenie samochodem - wyjaśnia Wojciech Podlewski. Jego zdaniem przejrzystość ścian zwiększy poczucie bezpieczeństwa mieszkańców, którzy będą widzieli pracujących strażaków. Ci zaś żartują, że otwartość wymusi na nich porządek i częstsze pucowanie wozów bojowych.

Nad garażem znajdzie się piętro dla strażaków. Będą tam szatnie, pomieszczenia do czyszczenia kombinezonów po akcjach oraz pokoje wypoczynkowe dla dyżurujących strażaków. W kolejnym etapie zostanie też zmodernizowana istniejąca remiza. Znikną z niej garaże, powstanie siłownia i salka do szkoleń.Wit napisał:


[link widoczny dla zalogowanych]
dziś
Na początku roku otrzymali nowy wóz. Teraz, w dziesiątym roku istnienia powiatu, pojawiła się wreszcie realna szansa na to, że mikołowscy strażacy doczekają się również nowej siedziby. Nie będą musieli przy tym zmieniać adresu ani przyzwyczajeń. Nadal będą wyjeżdżać na akcje ze strażnicy przy ul. Prusa, sam budynek zmieni się jednak nie do poznania.

Służy strażakom wiernie od prawie 80 lat. Najpierw korzystali z niego ochotnicy, od 1983 roku - zawodowcy. Nigdy nie zmienił swojego przeznaczenia. Konieczność jego modernizacji komendant Dariusz Witkowicz zgłaszał już w 1999 roku, ale dopiero trzy lata temu został ogłoszony i rozstrzygnięty konkurs na jego rozbudowę, powstał szczegółowy projekt i zgromadzono środki na wcielenie go w życie.

W poniedziałek starosta Henryk Jaroszek w towarzystwie wykonawców projektu symbolicznie zagłębił łopatę w ziemi, na której stanie nowy budynek. Już niezupełnie symbolicznie na plac budowy wjechały koparki i buldożery. Na tę inwestycję przeznaczono jak na razie 3,2 mln zł z budżetu państwa i za te pieniądze najpóźniej do 2010 r. ma stanąć nowa strażnica.

Między innymi i z tej okazji został strażakom zwrócony datowany na 1 lipca 1992 r. akt powołania w Mikołowie jednostki ratowniczo-gaśniczej, który dotąd znajdował się w archiwach tyskiej komendy. W trakcie poniedziałkowej uroczystości żartowano, że będzie wreszcie gdzie go powiesić. Ciasnota panująca w komendzie jest bowiem niepodważalna.

Obecnie ma do swojej dyspozycji tylko cztery miejsca garażowe. To za mało, żeby pomieścić sześć wozów (cztery gaśnicze, jeden operacyjny i jeden transportowy), tym bardziej, że trwają starania o jeszcze jeden.

- Brakuje garaży, więc część wozów stoi po prostu na zewnątrz - przyznaje komendant. - Odczuwamy również brak zaplecza technicznego, nie mamy myjki ani punktu konserwacji sprzętu, tj. rzeczy koniecznych do jak najlepszego funkcjonowania jednostki.

W nowym budynku pomieści się ok. siedmiu stanowisk garażowych wraz z magazynami środków gaśniczych i podręcznego sprzętu. W podziemiach powstaną niezbędne warsztaty obsługi i naprawy oraz konserwacji sprzętu. Na piętrze będą się znajdować szatnie i pomieszczenia socjalne dla strażaków. Będzie wszystko, co niezbędne dla sprawnego rozwijania umiejętności funkcjonariuszy. W planach jest nawet siłownia.

- Chciałbym, żeby już pod koniec przyszłego roku strażnica została nam oddana do użytku - życzy sobie na głos Dariusz Witkowicz.

Aktualnie trwają rozmowy z władzami miasta nad przekazaniem strażakom sąsiedniego placu pod budowę.

Awanse z okazji Dnia Strażaka

W poniedziałek w Starostwie Powiatowym wręczono odznaczenia i awanse strażakom z Komendy Powiatowej PSP w Mikołowie.

Na wniosek Ochotniczych Straży Pożarnych RP przyznano medale "Za Zasługi dla Pożarnictwa" dwóm szczególnie wyróżniającym się funkcjonariuszom. Srebrny przypadł w udziale starszemu ogniomistrzowi Tomaszowi Bąkowi, natomiast brązowy - aspirantowi Januszowi Wielkowi.

Z inicjatywy ministra spraw wewnętrznych i administracji odznaką 2-go stopnia "Zasłużonego dla Ochrony Przeciwpożarowej" został udekorowany straszy ogniomistrz Krzysztof Wygrabek.

Odznaki 3-go stopnia "za ratowanie życia i ochronę mienia" (jak zostało wyryte na rewersie) przypadły młodszemu aspirantowi Romualdowi Bojdołowi i młodszemu aspirantowi Gabrielowi Kołodziejowi.

Komendant powiatowy PSP, Dariusz Witkowicz, otrzymał już wcześniej awans na brygadiera. Ze stopnia starszego kapitana do młodszego brygadiera awansował za to jego zastępca, Dariusz Bujała. Ostatni awans oficerski stał się udziałem starszego kapitana Arkadiusza Kosmy.

Awanse aspiranckie otrzymali Renata Augustyniak-Orzechowska (jedyna w tym gronie kobieta) i Grzegorz Józefów. Awanse podoficerskie przypadły starszemu ogniomistrzowi Piotrowi Olszówce, młodszemu ogniomistrzowi Przemysławowi Babiarskiemu, starszemu sekcyjnemu Krzysztofowi Kołodziejowi i starszemu sekcyjnemu Markowi Strzeleckiemu.

Awanse w korpusie szeregowych (ze stopnia strażaka do starszego strażaka) otrzymali Robert Gorzawski, Robert Janeczek, Michał Jeżewski, Tomasz Kamiński, Mariusz Koczenasz, Michał Michalik, Krystian Paszek, Robert Rzepka, Piotr Strzelecki i Marek Walczak.OSP jubilatka

W tym roku mija dziesięć lat od utworzenia w Mikołowie Powiatowego Zarządu Ochotniczych Straży Pożarnych.

Obchody Dnia Strażaka w Ornontowicach były z tej okazji szczególnie uroczyste. Jedynym w województwie śląskim Medalem Honorowym im. Józefa Tuliszkowskiego odznaczono za wybitne osiągnięcia w pracy zawodowej i działalności społecznej druha Stefana Piesiura, prezesa honorowego Powiatowego Zarządu OSP. Jubilatką jest w tym roku również OSP w Śmiłowicach, która świętuje 80-lecie swojego istnienia. Obchody zaplanowano już na 31 maja.

Katarzyna Grygierczyk - POLSKA Dziennik Zachodni


Myślę, że każdy zdrowo myślący obywatel naszego pięknego miasta Razz uważa, że lokalizacja strażnicy PSP w samym centrum, przy jednym z głównych placów miasta, w dzielnicy akademickiej to po prostu w dzisiejszych czasach absurd.
Czy już nie czas na nową strażnicę? Przypomnę, że takie budują Katowice, Mikołów, jeszcze kilka miast.
Gdzie taki gmach mógłby powstać? Ciężko wyrokować, pewnie tam, gdzie byłby najszybszy dojazd do każdej z dzielnic miasta. Chyba tereny przy DTŚ - po jednej bądźdrugiej stronie centrum - byle nie za blisko.

No i jak myślicie, co mogłoby powstać w dotychczasowym budynku PSP? To piękny gmach, może jakaś jednostka politechniki, może jakaś jednostka kulturalna, może po prostu klub studencki?


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez kaspric dnia Pią 19:43, 23 Maj 2008, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
m966Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 3836
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Eisengiesserei

PostWysłany: Pią 17:15, 23 Maj 2008    Temat postu:

Mnie tam obecna lokalizacja nie przeszkadza. Jedyny jej minus to kwestia wyjazdu. Obecność na ul. Akademickiej Straży Pożarnej to główny argument za tym, żeby nie ograniczać nas niej ruchu samochodowego, a moim zdaniem byłoby to mile widziane (likwidacja ruchu samochodowego, a w zamian tramwaj do Podium i Nowych Gliwic).

Gdyby już przenosić Straż Pożarną w inne miejsce, to myślę, że sensownym byłoby wprowadzić na jej miejsce jakieś jednostki z Politechniki Śląskiej. Choćby te, które dziś mieszczą się przy ul. Towarowej (sic!). Można by też przenieść tam rektorat. A tak w ogóle, to moim marzeniem jest, żeby przenieść do Gliwic katowickie wydziały PŚ. Tak daleko idące rozproszenie chyba uczelni nie służy.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
kaspric
Administrator


Dołączył: 16 Mar 2008
Posty: 4901
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kopernika

PostWysłany: Pią 17:36, 23 Maj 2008    Temat postu:

^^ Hmm, moim zdaniem właśnie lokalizacja na dzisiaj jest beznadziejna. Po pierwsze - jeżdżące w tę i drugą stronę wozy strażackie nie są jakimś specjalnie wielkomiejskim krajobrazem, a już na pewno nie wpływają dobrze na wyciszenie tego miejsca. I - dla mnie najważniejsze - estetyka "nowego" budynku straży nie jest najwyższa - po prostu garaże na samym placu. Ten budynek powinien być gruntownie zmodernizowany - tak, by wysokością przy starym budynku straży do niech dochodził, a nieco dalej wystrzelił jeszcze jedno piętro w górę (taki liliput na dużym placu to urbanistyczna porażka).

Co do przenoszenia tam rektoratu etc. Zastanawia mnie, czy dzielnica akademicka nie potrzebuje czegoś innego. Dla mnie problemem jest to, że ona generalnie wymiera wieczorami. Chociaż może to i dobrze?Wink No ale na samym placu krakowskim widziałbym trochę więcej gwaru, nie koniecznie dzięki mlodzieży jeżdżącej na deskach.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
m966Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 3836
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Eisengiesserei

PostWysłany: Pią 17:49, 23 Maj 2008    Temat postu:

Jak już poważnie mówimy o przenosinach, to ja bym zaczął od siedziby Remondisu. Śmieciarki są jeszcze mniej wielkomiejskie, niż wozy strażackie. Generalnie, gdyby "opróżnić" cały ten kwartał, to można by zmieścić tam wiele różnych obiektów (bawialnie też). Trzebaby tylko do zabytkowych budynków dopasować jakąś nową, odpowiednio pojemną zabudowę od strony ul. Krzywoustego.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
kaspric
Administrator


Dołączył: 16 Mar 2008
Posty: 4901
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kopernika

PostWysłany: Pią 17:54, 23 Maj 2008    Temat postu:

^^ masz rację. Remondis w tym miejscu to jeszcze większy absurd. Osobiście zastanawiam się, czy oprócz jakichś budynków politechnicznych nie powinno tam powstać centrum rozrywkowe (kino, klub, może jakiś handel). I widziałbym tam jeszcze nową bibliotekę dla Polsl.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
m966Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 3836
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Eisengiesserei

PostWysłany: Pią 18:01, 23 Maj 2008    Temat postu:

Kino jest po drugiej stronie ulicy. Biblioteka też niedaleko. Coś z nią nie tak? Z handlem gorzej, ale studentom wielkie centrum handlowe nie jest potrzebne. Raczej dobry sklep spożywczy, żeby było gdzie kupić coś prostego do zjedzenia, jak zapomniało się zjeść śniadanie w domu (jak pamiętam moje lata studenckie na Politechnice, to ze spożywczakami był największy problem Wink).

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
kaspric
Administrator


Dołączył: 16 Mar 2008
Posty: 4901
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kopernika

PostWysłany: Pią 18:11, 23 Maj 2008    Temat postu:

^^ jejku, w dobie kinoplexów to kino to parodia kina Wink. Owszem, przydałby mu się remont, ale wolałbym, by X raczej przekształcił się w miejsce wyższej kultury.
A co do biblioteki - to tylko takie marzenie Wink. Jakby na to nie spojrzeć, biblioteka w budynku jednego z wydziałów ginie w tłumie. A powinna być centralną budowlą uczelni, czymś, co łączy wszystkie wydziały, wszystkich studentów. Powinna być również miejscem czasowych wystaw - np prac studentów arch.
Teraz nawet jak trzeba iść do biblioteki, to jakoś się to odwleka Wink
A co do handlu to właśnie o czymś takim myślałem. Ale to tylko na zasadzie, że "nie wykluczałbym, jakby miało powstać, ale nie jako CH"


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
m966Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 3836
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Eisengiesserei

PostWysłany: Pią 18:57, 23 Maj 2008    Temat postu:

Wiadomo już, że będą w Gliwicach dwa multipleksy. Trzeci to już by była przesada. Natomias jeśli chodzi o potrzeby typowo studenckie, to "X" w zupełności je zaspokaja. A remont, a raczej dokończenie remontu, oczywiście by się przydał.

Z tego co wiem, biblioteka na Politechnice Śląskiej to jest akurat silna strona tej uczelni. UŚ może tylko o takiej pomarzyć. Nie jest może olbrzymia, ale nie ma raczej potrzeby rozbudowywać jej do niebotycznych rozmiarów. Lepiej byłoby się skupić na poszerzeniu księgozbioru, niż na nowym gmachu (ten istniejący wcale nie jest taki stary). A wystawy czasowe cały czas się tam odbywają. Głównie fotograficzne. Studenci architektury póki co wystawiają się w holu swojego wydziału.

Za moich czasów, jak się odwlekło wizytę w bibliotece, to o jakichkolwiek książkach można było zapomnieć (no chyba, że w czytelni). Właśnie dlatego uważam, że trzebaby się przede wszystkim warto się skupić na księgozbiorze.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
kaspric
Administrator


Dołączył: 16 Mar 2008
Posty: 4901
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kopernika

PostWysłany: Pią 19:42, 23 Maj 2008    Temat postu:

^^ sęk w tym, że wszystko można zrobić lepiej. Amok też "wystarczał", jednak w wyremontowanej Bajce na pewno będzie mógł rozszerzyć ofertę oraz podać wszystko w lepszych warunkach. "X" wymaga modernizacji i stworzenia z tego miejsca prawdziwego centrum kultury studenckiej.
Co do biblioteki - to oczywiście kwestia dalekiej przyszłości. Natomiast powiększenie zbiorów też wymaga miejsca. A obecna siedziba na pewno się nie zmarnuje, o to się nie martw. Wystawy na WA nie są tak bardzo publiczne - kto chodzi je oglądać? To raczej wystawa budująca klimat wydziału. Zresztą wystawy prac studentów arch. zaczynają się wreszcie pojawiać na mieście - ratusz, Ikar.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
m966Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 3836
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Eisengiesserei

PostWysłany: Pią 20:37, 23 Maj 2008    Temat postu:

kaspric napisał:
Wystawy na WA nie są tak bardzo publiczne - kto chodzi je oglądać?


Powiedzmy sobie wprost, że do biblioteki też mało kto chodzi oglądać wystawy. Wink


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
kaspric
Administrator


Dołączył: 16 Mar 2008
Posty: 4901
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kopernika

PostWysłany: Pią 20:58, 23 Maj 2008    Temat postu:

^^ czy ja wiem? Aktualnie tak, ale zazwyczaj biblioteka jest też czymś w stylu galerii. Poza tym łączy jednak ludzi z szerszego grona Wink

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
glewitzDołączył: 09 Maj 2008
Posty: 522
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Gliwice

PostWysłany: Sob 22:04, 31 Maj 2008    Temat postu:

trochę zbaczacie z wątku. Co do biblioteki, to zgadzam się, że powinna przede wszystkim poszerzać księgozbiór, ale jakby zwolniła sie taka PSP, to czemu nie ?? Co do "X" to mógłby się odremontować i faktycznie rozszerzyć swoją działalność.
I w końcu co do PSP- to myślę, że lokalizacja przy DTŚce byłaby jedną z lepszych, bo sama trasa ma być dobrze skomunikowana z resztą miasta, a poza tym powinna być "wygodniejsza w użyciu". Ale muszę przyznać, że ten temat jest mi jakiś daleki i sie nad tym nie zastanawiałem tak bardzo


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
RobakDołączył: 02 Cze 2008
Posty: 928
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Gliwice - Kopernik

PostWysłany: Nie 13:27, 29 Cze 2008    Temat postu: :)

Mnie ta straż też odpowiada. Także uważam, że to raczej śmieciarki nie dodają klasy śródmieściu (zwłaszcza, że obok kina X na przeciw Pl. Krakowskiego też stacjonują). Ja w wozach strażackich nie widzę nic złego. Ale jeśli już miałaby powstać strażnica i koniecznie w innym miejscu niż obecne to ja w jej obecnych murach był ulokował miejsce rozrywkowe. Bo tych w Gliwicach też zbyt wiele nie ma, a studenci co jak co, ale bawić się lubią. Można by tam zrobić jakiś restaurację/klub dla młodych ludzi. Jest tam dziedziniec co można wykorzystać. Poza tym jest duży garaż na wozy, jeśli by się go poszerzyło to byłaby sala do tańczenia. Już widzę, jak tłumy z Krakowskiego po imprezie idą na AfterParty do Remizy Very Happy

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
glewitzDołączył: 09 Maj 2008
Posty: 522
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Gliwice

PostWysłany: Nie 13:32, 29 Cze 2008    Temat postu:

fajny pomysł. Takie danceparty w remizie, takie swojskie Smile

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
kaspric
Administrator


Dołączył: 16 Mar 2008
Posty: 4901
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kopernika

PostWysłany: Nie 19:06, 29 Cze 2008    Temat postu:

Pomysł typowy, ale ok Wink. Zwłaszcza jeśli chodzi o ten dziedziniec.

Dla mnei centrum miasta to miejsce na instytucje otwarte na mieszkańca, pieszego, straż niestety taką nie jest.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:    Zobacz poprzedni temat : Zobacz następny temat  
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum postergliwice.fora.pl Strona Główna -> Architektura i urbanistyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Regulamin