Forum postergliwice.fora.pl Strona Główna

Stare Miasto - renowacje, przyszłość

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum postergliwice.fora.pl Strona Główna -> Architektura i urbanistyka
Autor Wiadomość
kaspric
Administrator


Dołączył: 16 Mar 2008
Posty: 4901
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kopernika

PostWysłany: Pią 9:54, 25 Lip 2008    Temat postu: Stare Miasto - renowacje, przyszłość

Otwieram nowy wątek, bo to trochę odbiega od tematu "Przykłady"


Warszawa i inwestycja "około KP" Wink

Mury po renowacji i iluminacji



gzak napisał:
Niestety tylko z daleka:


Polex napisał:
Też byłem na starcie iluminacji, ale... bez statywu Sad








No właśnie - Gliwice przeznaczają w najbliższym czasie jakąś tam sumę na m.in. renowcję murów, remont pl. Rzeźniczego etc. Przydałoby się wydobycie ma pierwszy plan tych elementów, które świadczą o średniowiecznej historii miasta. Oczywiście nie byłaby to taka kopia, bo tak długiego odcinka murów nie mamy (czyt. nie odbudowano u nas Wink), ale takich średniowiecznych budowli trochę jest - i z wyjątkiem zameczku nie są specjalnie eksponowane.
Zastanowiłbym się też nad "dopieszczeniem" pewnych odcinków - jeśli oczywiście wiadomo, jak dokładnie mury kiedyś wyglądały. Może też np odbudować kawałem murów zbużony w latach 70-tych? Zazwyczaj jestem przeciwny takim inwestycjom, ale tutaj przymknąłbym oko, bo w tamtym rejonie przydałoby się takie domknięcie Starego Miasta


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez kaspric dnia Pią 10:29, 25 Lip 2008, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
kaspric
Administrator


Dołączył: 16 Mar 2008
Posty: 4901
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kopernika

PostWysłany: Pią 10:42, 25 Lip 2008    Temat postu:

Trochę o odbudowie - osobiście z wiekiem zaczynam mieć bardzo liberalny pogląd na tego typu inwestycje. Trzeba się zastanowić, czy chodzi tutaj, by ta budowla np wyglądała dokładnie tak samo, jak kiedyś, czy bardziej o odtworzenie dawnej urbanistyki (której częścią była owa budowla).
I nie jest to coś niezwykłego - podaję przykład z Radomia:

Gazeta Wyborcza napisał:
Będzie konkurs na bramę krakowską
Katarzyna Ludwińska

Brama krakowska zamykała mury miejskie od dzisiejszej ul. Wałowej. Podobnie jak mury została niemal w całości rozebrana na początku XIX wieku. Wszystkie trzy bramy (krakowska oraz piotrkowska zamykająca ul. Szewską i lubelska zamykająca ul. Rwańską) były zapewne kwadratowe, miały zamykane wrota i zwodzone mosty nad fosą. W XVI w. ozdobiono je attykami.
(...)
Na pomysł odbudowy bramy wpadli w 2000 roku członkowie Społecznego Komitetu Ratowania Zabytków Radomia.
(...)
Kilka tygodni temu miastu udało się ostatecznie wyjaśnić sprawę gruntu. - Gmina przejęła działkę, nie ma już więc przeszkód w odtworzeniu bramy - mówi Ryszarda Kitowska z biura prasowego urzędu miejskiego. Dodaje, że w magistracie opracowywane są właśnie warunki konkursu architektonicznego na odtworzenie bramy. Sam konkurs zostanie ogłoszony jesienią.


No właśnie, historia dokładnie taka sama, jak gliwickich murów miejskich. Teraz nasuwa mi się pytanie, czy w Gliwicach taka akcja również nie miałaby sensu?
Średniowieczne dziedzictwo to to, co zdecydowanie wyróżnia nas z pozostałych miast GOPu, dlatego wydaje mi się, że takie działania miałyby spory sens. Chodzi o podkreślenie tej odrębności.
I teraz co możnaby odtworzyć - oczywiście część murów miejskich. Tutaj nie powinno być problemu z proj. arch., bo mury są w sporej części zachowane i po prostu wiemy, jak wyglądały (w pionie - w poziomie z fundamentów, które pewnie się zachowały).
Co jeszcze możnaby odtworzyć? Na murach lista się kończy - ale zadam tylko retoryczne pytanie - czy w okolicach Białej Bramy były kiedykolwiek prowadzone prace archeologiczne? Wink Tutaj w miarę dobrze wiemy, jak budowla wyglądała, na pewno nie mniej, niż w Radomiu. A nawet jak nie - ciekawe, czy istnieją tam jeszcze jakieś resztki (Bramę Raciborską też przecież odkryto nie tak dawno temu)


I jeszcze trochę o renowacji.

Polecam ten artykuł [link widoczny dla zalogowanych]

W skrócie chodzi o to, jak powinno się podchodzić do sprawy renowacji budynków - czy należy tylko je remontować (w takim stanie, jak istnieją dzisiaj), czy odtwarzać ich dawny wygląd, a nawet czy je "dopieszczać" w dawnym stylu wg nowego projektu arch., nie mając pewności, jak kiedyś te budynki wyglądały.

Tutaj na przykładzie Pałacu Ciołka z Krokowa - przed i po renowacji:






Nie wiem, jak Wy, ale ja dokładnie coś takiego widziałbym w Gliwicach w obrębie murów. Czasem widać, że niektóre budynki kiedyś były zdecydowanie dostojniejsze - problem w tym, że nie wiadomo, jak naprawdę wyglądały. Czy to oznacza, że nie można ich w takim wypadku dopieszczać, dodawać gzymsy etc.? Przykładem niech będą zabudowania Hotelu Royal - o ile sam narożnik z gipskartonu chyba już nieco ociera się o kicz, o tyle pozostałe budynki wyglądają po prostu świetnie (z nowymi gzymsami przy oknach).


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez kaspric dnia Pią 10:48, 25 Lip 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
m966



Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 3836
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Eisengiesserei

PostWysłany: Pią 14:02, 25 Lip 2008    Temat postu:

Na ul. Bytomskiej dzieje się ostatnio dużo dobrego. Trzy kamienice są już rewelacyjnie odnowione, a na czwartej stoją już rustosztowania.

A odbudowywać też oczywiście można. Na Starym Mieście dziur w zabudowie jest od metra, więc plomb wejdzie tam jeszcze sporo. Byle tylko znalazł się ktoś, kto zechce je wybudować. I dokończyć, bo na razie sporo mamy takch niewykończonych (patrz ul. Raciborska).


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez m966 dnia Pią 14:06, 25 Lip 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
kaspric
Administrator


Dołączył: 16 Mar 2008
Posty: 4901
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kopernika

PostWysłany: Pią 15:06, 25 Lip 2008    Temat postu:

Ale na Raciborskiej chyba powoli je już kończą (tj mam wrażenie, że było gorzej Wink).
A Bytomska faktycznie zaczyna wyglądać świetnie - jeszcze tylko nowa nawierzchnia i będzie prawie jak w Tarnowie (taki mój ulubiony przykład Wink).


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:    Zobacz poprzedni temat : Zobacz następny temat  
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum postergliwice.fora.pl Strona Główna -> Architektura i urbanistyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Regulamin