Forum postergliwice.fora.pl Strona Główna

Budżet miasta, WPI

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum postergliwice.fora.pl Strona Główna -> Architektura i urbanistyka
Autor Wiadomość
m966Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 3836
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Eisengiesserei

PostWysłany: Wto 0:56, 15 Lip 2008    Temat postu: Budżet miasta, WPI

Najpierw, żeby zacząć ogólniej, [link widoczny dla zalogowanych] do najnowszego WPI.

A teraz do rzeczy. Na najbliższej sesji RM mają zostać wprowadzone [link widoczny dla zalogowanych] do tego WPI. Z takich najważniejszych rzeczy:

1. Zwiększenie nakładów na halę Podium. Do tej pory było to 210 mln zł w latach 2008-12. Teraz ma być 340 mln zł, w tym aż 110 mln w roku 2012. W tym dofinansowanie unijne na poziomie 41 mln euro. Oby tylko do 2012 roku euro poszło znowu mocniej do góry. Wink

2. Dopisanie modernizacji stadionu przy ul. Okrzei. Łącznie blisko 50 mln zł w latach 2009-10. Zobaczymy, co się da zrobić za te pieniądze.

3. Wzrost kosztów modernizacji wiaduktu nad torami w ciągu DK-88. Było 20 mln zł, będzie 24, ale rozłożone na trzy lata (2010-12).

4. Wyasygnowanie wkładu własnego do programu rozbudowy infrastruktury tramwajowej przed EURO2012 w kwocie ok. 11 mln zł.

5. Zmniejszenie wydatków na kilka pozycji, m.in. na Ratusz i gmach UM.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez m966 dnia Wto 1:10, 15 Lip 2008, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
kwachu89Dołączył: 10 Cze 2008
Posty: 514
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 10:42, 15 Lip 2008    Temat postu:

Czy zwiększenie wydatków na Podium oznacza że przetarg na budowę zostanie ogłoszony?

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
m966Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 3836
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Eisengiesserei

PostWysłany: Pią 8:52, 18 Lip 2008    Temat postu:

Małe przeoczenie z mojej strony. Okazuje się, że te zmiany, o których wspominałem wyżej wprowadzono już do nowgo [link widoczny dla zalogowanych] (uchwalonego wczoraj), a nie tego z lat 2008-11.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
m966Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 3836
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Eisengiesserei

PostWysłany: Wto 16:02, 22 Lip 2008    Temat postu:

Kolejny szerszy materiał na tematy inwestycyjne. Tym razem stadion, Podium i obwodnica. Dla cierpliwych. Wink

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
kaspric
Administrator


Dołączył: 16 Mar 2008
Posty: 4901
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kopernika

PostWysłany: Wto 19:03, 22 Lip 2008    Temat postu:

Dość interesująca dyskusja o stadionie - wynika z tego to, co podejrzewałem. Miasto ma trochę na sumieniu, ale równie dużo ma zarząd Piasta, który prawie nie angażuje się w budowę stadionu, tylko miesza.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
kaspric
Administrator


Dołączył: 16 Mar 2008
Posty: 4901
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kopernika

PostWysłany: Śro 18:41, 23 Lip 2008    Temat postu:

Co do WPI - dopiero teraz miałem czas go przejrzeć. Z inwestycji, o których chyba wcześniej nie było ciekawe jest połączenie ul. Biegusa i Rybinckiej (zapewne jako przedłużenie Toruńskiej) - powstaje nam zalążek kolejnego ringu wokół miasta - zwłaszcza, że Biegusa można będzie spokojnie połączyć z przyszłą obwodnicą.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
ptaszorDołączył: 15 Cze 2008
Posty: 39
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 21:10, 24 Lip 2008    Temat postu:

kaspric napisał:
Z inwestycji, o których chyba wcześniej nie było ciekawe jest połączenie ul. Biegusa i Rybinckiej (zapewne jako przedłużenie Toruńskiej) - powstaje nam zalążek kolejnego ringu wokół miasta - zwłaszcza, że Biegusa można będzie spokojnie połączyć z przyszłą obwodnicą.

To rozsądne pamiętając o nowym połączeniu Sikornika z Wójtową Wsią. Można będzie ominąć Rybnicką zarówno od strony Sikronika jak i Trynku (Toruńska/Nowotoruńska). Oznacza jednak, że spory ruch pójdzie na Pliszki, która do takiego ruchu nie jest przystosowana. Jest wąska, dosyć kręta i mocno uczęszczana. Wiadomo może coś o inwestycjach w tę ulicę?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
kaspric
Administrator


Dołączył: 16 Mar 2008
Posty: 4901
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kopernika

PostWysłany: Pią 18:46, 28 Lis 2008    Temat postu:Ile i na co w kasie miasta, czyli tak krawiec kraje...
dziś


Hala widowiskowo-sportowa Podium powstanie na terenach, gdzie dziś mieści się zrujnowany stadion

Przyszłoroczny budżet Gliwic przystaje do sytuacji ekonomicznej - choć nie brakuje w nim ostrych cięć, to widać że urzędnicy nastawili się na realizację inwestycji, których powstanie może procentować w najbliższej przyszłości. To m.in. budowa hali widowisko-sportowej Podium, basenu o olimpijskich wymiarach oraz dostosowanie stadionu Piasta do wymogów ekstraklasy


Naczelnik Krystyna Pilsyk zapowiada ukończenie budowy olimpijskiego basenu w 2009 roku

Wyższy niż w ubiegłym roku o 1 proc., czyli 23 miliony złotych, nastawiony na inwestycje drogowe oraz kulturalne i sportowe. Taki jest planowany na przyszły rok budżet miasta, choć nie obejdzie się w nim bez cięć.

Spory udział w wydatkach będą miały podwyżki pensji. Wydatki na administrację publiczną wzrosną o ponad 6 mln zł. Urzędnicy tłumaczą to m.in. koniecznością zwiększenia zatrudnienia i skutkami tegorocznych przeszeregowań. O 274 tys. zł więcej będzie podatników kosztować straż miejska. Jednostka ta, w związku z przejęciem obsługi mandatów karnych, planuje bowiem zwiększyć zatrudnienie. Na przyszłoroczny budżet będzie miał także przełożenie wzrost pensji w placówkach opieki społecznej. Większe wydatki przewidziano także na utrzymanie Muzeum w Gliwicach, Gliwickiego Teatru Muzycznego i Miejskiej Biblioteki Publicznej.


Mniejsze o ponad osiem milionów złotych będą wydatki na bieżące remonty dróg. Urzędnicy uspokajają jednak, że w razie pojawienia się w trakcie roku dodatkowych potrzeb, w budżecie zostaną dokonane poprawki. 2 mln 791 tys. zł to z kolei kwota, o którą zostały pomniejszone wydatki na remonty komunalnych mieszkań. Miejska kasa w przyszłym roku zostanie zubożona o 3 mln 448 tys. zł, które zostaną wydane na pokrycie zobowiązań po zlikwidowanych samodzielnych ZOZ-ach, czyli Szpitalu nr 1, Zespołu Szpitali nr 2 i Szpitalu Wielospecjalistycznym.

Mimo obcięcia aż o osiem milionów złotych wydatków na remonty dróg, w przyszłym roku mają ruszyć przedsięwzięcia w istotny sposób wpływające na układ komunikacyjny miasta. To budowa połączenia ulicy Portowej z Perseusza za pomocą estakady, zachodniej części obwodnicy (od węzłów z DK 88 do ul. Rybnickiej) oraz obwodnicy w Ostropie. Dzięki kwocie 3 mln złotych, które podwyższą kapitał zakładowy Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej zostaną kupione nowe, ekologiczne autobusy.

W miejskim budżecie pojawiają się też pieniądze na uzbrojenie działek w rejonie ulicy Kozielskiej. W przyszłości teren ten ma być sprzedany po części deweloperom, a po części osobom prywatnym.

Sporą kwotę w miejskim budżecie stanowi pozycja "Remont Ratusza i budowa Urzędu Miasta". Jak jednak tłumaczy Marek Jarzębowski, rzecznik prezydenta miasta, budowa nowej siedziby to "pieśń przyszłości". Stąd w kwocie tej mieści się przede wszystkim rozpoczęta już modernizacja głównego budynku gliwickiego Rynku.

Największy udział w wydatkach budżetowych, bo prawie 29 proc., mają inwestycje sportowe. I to te z najwyższej półki, bo chodzi o budowę hali widowiskowo-sportowej Podium oraz rozbudowę stadionu, z którego korzystają piłkarze Piasta. W tym ostatnim przypadku wybrano już wykonawcę dokumentacji projektowej - jest nią niemiecka firma Bremer Aktiengesellschaft. Sam obiekt ma spełniać wymogi licencyjne piłkarskiej ekstraklasy. Zakończenie tej inwestycji zaplanowano na rok 2010. Również sztandarowa inwestycja sprzed paru lat, czyli gruntowna modernizacja Kąpieliska Leśnego ma w listopadzie przyszłego roku powiększyć się o dodatkową atrakcję, czyli kryty basen o olimpijskich wymiarach. Spełniona zostanie także obietnica złożona mieszkańcom Sośnicy. Gdy kilka lat temu ze względów bezpieczeństwa wyłączono z użytku kąpielisko "Neptun", mieli oni obiecany nowy obiekt.

Nową bazę sportową zyskają także szkoły - m.in. należy się to Zespołowi Szkół Ogólnokształcących nr 11 przy ul. Górnych Wałów czy "ekonomikowi". Mimo tego, wydatki na oświatę i wychowanie będą niższe od tegorocznych o cztery miliony złotych.

Swój dalszy ciąg będzie miała największa powojenna inwestycja w mieście, czyli modernizacja gospodarki ściekowej, współfinansowana z unijnych funduszy. Za pieniądze ujęte w przyszłorocznym budżecie zostaną wykupione grunty pod inwestycje oraz poniesione opłaty za prace geodezyjne (między uinnymi w Brzezince, Łabędach oraz Żernikach).

- Projekt budżetu na przyszły rok jest przygotowany oszczędnie. Tam, gdzie tylko było to możliwe, staraliśmy się ograniczać wydatki bieżące, ograniczać konsumpcję. Może się bowiem okazać, że sytuacja gospodarcza nie pozwoli na realizację zadań, które nie są niezbędne - podkreśla Marek Jarzębowski. - Przykładowo, pierwotnie planowaliśmy przeznaczyć większe nakłady na "upiększanie" miasta, na podnoszenie jakości życia. Teraz będzie trzeba trochę przyhamować. Planowaliśmy również kolejne wzbogacenie oferty kulturalnej. W obecnej sytuacji trzeba te plany okroić i starać się utrzymać to, co już wpisało się w kulturalny krajobraz naszego miasta. Nie ma natomiast planów wstrzymania zadań już rozpoczętych czy zaniechania dużych inwestycji, które są przygotowywane od jakiegoś czasu i od dawne były zapowiadane. Liczymy się z trudną sytuacją, na którą nie mamy żadnego wpływu, ale nie reagujemy nerwowo - zapewnia.


Miejski budżet w pigułce, czyli jakich nowych inwestycji mogą się spodziewać gliwiczanie

- Planowane przy-szłoroczne dochody i wydatki Te pierwsze mają wynieść 737 mln 962 tys. 111 zł, z czego Unia dołoży 329 tys. zł. Planowane wydatki będą wyższe od spo-dziewanych dochodów i wyniosą 784 mln 962 tys. 474 zł. Deficyt (47 mln zł) zo-stanie pokryty z nadwyżki z lat ubiegłych (17 mln 657 tys.), pożyczek (2 mln 696) i kredytów (26 mln 646).

- Przebudowa odcinka DK88

Rozpoczęta w 2004 roku, współfinansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa. W przyszłorocznym projekcie zarezerwowano na ten cel 200 tys. zł.

- Modernizacja gospodarki ściekowej. Inwestycja przewidziana do 2010 r., współfinansowana z Funduszu Spójności. W przyszłorcznym projekcie przewidziano na ten cel 400 tys. złotych.

- Renowacja poprzemysłowej strefy Nowe Gliwice. Przedsięwzięcie udało się zapoczątkować dzięki współfinansowaniu przez fundusz PHARE. Na przyszły rok w budżecie zaplanowano na ten cel 310 tys. 266 zł.

- Budowa hali sportowo-widowiskowej Podium. Wartość projektu przewidzianego na lata 2009-2012 to 14 mln 057 tys. euro. Planowany wkład własny miasta na przyszły rok to 20 mln złotych.

- Pozostałe inwestycje drogowe. To m.in. bdowa zachodniej części obwodnicy od węzła z DK 88 do ul. Rybnickiej - 3 mln 500 tys., budowa obwodnicy w Ostropie - 3 mln zł, przebudowa wiaduktu nad torami PKP w ciągu ul. Jagodowej - 2 mln. 60 tys. zł, budowa połączenia ul. Portowej z Perseusza - 8 mln zł, rozbudowa sieci dróg rowerowych - 500 tys. zł

- Gospodarka gruntami

Uzbrojenie terenów pod budownictwo mieszkaniowe przy ul. Kozielskiej: 3 mln zł.

- Wydatki na działalność urzędniczą. Modernizacja Ratusza i budowa budynku Urzędu Miasta - 4 mln 550 tys. zł, wdrażanie informatycznego Systemu Zarządzania Miastem, zakup klimatyzatorów i ich montaż - 160 tys. złotych.

- Służby alarmowe

Policja: dofinansowanie zakupu radiowozów - 210 tys. zł, budowa kojców dla psów - 110 tys. zł, zakup sprzętu specjalistycznego - 65 tys. zł; straż pożarna: zakup skokochronu - 22 tys. 500 zł i podnośnika hydraulicznego z osprzętem - 950 tys. zł, Centrum Ratownictwa Gliwice: modernizacja i rozbudowa systemu wczesnego ostrzegania - 908 tys. zł.

- Oświata, edukacja

Termomodernizacja SP nr 12, ul. Kopernika - 2 mln 040 tys. zł, SP nr 8, ul. Plonowa - 400 tys. zł, modernizacje lub budowy boisk SP nr 28, ul. Strzody - 200 tys. zł, ZSO nr 5, ul. Sikornik - 2 mln zł, ZSO nr 11 przy ul. Górnych Wałów - 800 tys. zł, założenie monitoringu w żłobkach - 15 tys. zł.

- Polityka społeczna

Program Aktywnego Przeciwdziałania Alholizmowi - 1 mln 295 tys. 969 zł.

- Gospodarka komunalna

Modernizacja schroniska dla zwierząt - 700 tys. zł, modernizacja parków, skwerów i placów - 6 mln 300 tys. zł, budowa i modernizacja placów zabaw - 900 tys. zł, zabezpieczenie konstrukcji i remont dachu Palmiarni - 800 tys. zł.

- Kultura, ochrona zabytków

Modernizacja Sceny Bajka - Kina Amok - milion 208 tys. zł, renowacja przydrożnych kapliczek - 200 tys. zł, remont dachu Małej Synagogi - 297 tys. 499 zł.

- Kultura fizyczna i sport

Budowa krytego basenu na Kąpielisku Leśnym - 25 mln 847 tys. zł, budowa krytej pływalni przy ul. Dzionkarzy - milion 500 tys. zł, przebudowa i rozbudowa stadionu przy ul. Okrzei - 4 mln zł.
Joanna Heler - POLSKA Dziennik Zachodni
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
m966Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 3836
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Eisengiesserei

PostWysłany: Pią 21:01, 28 Lis 2008    Temat postu:

Projekt budżetu 2009 w całości do obejrzenia [link widoczny dla zalogowanych].

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
kaspric
Administrator


Dołączył: 16 Mar 2008
Posty: 4901
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kopernika

PostWysłany: Sob 0:10, 05 Wrz 2009    Temat postu:

Mieszko, tu też wrzucaj Razz

[link widoczny dla zalogowanych]

ciekawostka:"Basen olimpijski
􀂆18 sierpnia br. Ministerstwo Sportu i Rekreacji poinformowało nas o akceptacji wniosku o dofinansowanie budowy krytej pływalni na Kąpielisku Leśnym
􀂆Kwota dofinansowania wyniesie ok. 3 mlnzł"


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
m966Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 3836
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Eisengiesserei

PostWysłany: Sob 1:21, 05 Wrz 2009    Temat postu:

Wrzuciłbym, ale nie wiedziałem, do którego wątku.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
kaspric
Administrator


Dołączył: 16 Mar 2008
Posty: 4901
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kopernika

PostWysłany: Sob 10:34, 05 Wrz 2009    Temat postu:

Zagubiony M966 Wink

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
kwachu89Dołączył: 10 Cze 2008
Posty: 514
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 14:42, 05 Wrz 2009    Temat postu:

Się szarpnęli... Nie pamiętam ile to cacko kosztowało ale mogliby nam sypnąć większą kasą...

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
kaspric
Administrator


Dołączył: 16 Mar 2008
Posty: 4901
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kopernika

PostWysłany: Sob 14:54, 05 Wrz 2009    Temat postu:

tam są chyba 34mln zł. Mogliby większą, ale dobre i to - 3mln zł to też kupa kasy. Może udałoby się jeszcze coś wyciągnąć ze stadionu Piasta "po fakcie", bo Drzewiecki coś o dofinansowaniu stadionów mówił swego czasu.

Gorzej, że Urząd Marszałkowski coś bruździ przy Podium, widać niechęc między UM i Gliwicami niestety...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
kwachu89Dołączył: 10 Cze 2008
Posty: 514
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 16:42, 05 Wrz 2009    Temat postu:

I to właśnie mnie martwi... Tak to Franek będzie mógł powalczyć o Podium a jak gdg dojdzie do władzy to możemy się pożegnać z halą na długi długi czas...

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:    Zobacz poprzedni temat : Zobacz następny temat  
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum postergliwice.fora.pl Strona Główna -> Architektura i urbanistyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Regulamin